Binali Yıldırım Singapur'da soruları yanıtladı.

Binali Yıldırım, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Singapur'da basın editörlerinin sorularını yanıtladı

Binali Yıldırım Singapur'da soruları yanıtladı.
Binali Yıldırım Singapur'da soruları yanıtladı. Seyfullah
Bu içerik 660 kez okundu.

Başbakan Yıldırım, Singapur’un Türkiye için bölgeye giriş kapısı olduğunu ve Türkiye’nin bölgedeki diğer ülkelerle de ilişkileri geliştirmeyi amaçladığını söyledi.

Resmi ziyaret dahilinde Singapur’da bulunan Başbakan Binali Yıldırım, ülkenin önde gelen medyanın editörlerinin suallerini yanıtladı.

Yıldırım, "Singapur, bizim bu bölgeye giriş kapımız. Bölgedeki ülkelerle ilişkilerimizi geliştirme emelindeyiz. Türkiye, ticari ve yatırımlarını artırmanın yanı sıra terörle mücadelede bölge ülkelerle çalışmayı arzuluyor." diye konuştu.

Bu kapsamda, Türkiye’nin Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği’nin (ASEAN) sektörel diyalog ortağı olduğuna değinen Yıldırım, şunları dile getirdi:

"ASEAN örgütü ile daha yakından ilgilenmemiz gerektiğini düşünüyorum. ASEAN 600 milyon kişilik nüfusun potansiyelini temsil ediyor. Bununla beraber 10 ülkeyi bir araya getirecek olursanız dünyanın en büyük 6. ekonomisinden söz ediyor hale gelirsiniz toplamda. Çok yakın vakitte 5 Ağustos’ta Türkiye, ASEAN’ın sektörel diyalog ortağı olarak resmi manada tanındı. ASEAN üye devletlerine bu kararı almalarından dolayı müteşekkir olduğumuzu dile getirmek istiyorum. Singapur bu konuda lider rol oynadı ve büyük katkı sağladı.’’

Yıldırım, Singapur ve Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) ehemmiyetine vurgu yaparak, anlaşmanın Türkiye’nin diğer ülkelerle yaptığı STA’lardan değişik olduğunu, ticari, tarım, hizmet ve kamu satın alımlarını bünyesinde barındırmasıyla daha geniş bir alanı kapsadığını vurguladı.

Türkiye ve Singapur arasındaki bu kapsamı geniş anlaşmanın Avrupa Birliği (AB) ile de erişilmeye çalışılan bir uzlaşma tabanı olduğunu fakat buna Singapur ile çok önceden vardıklarını aktaran Yıldırım, böylelikle karşılıklı büyük ekonomik avantajlar sağlanacağını söyledi.

DEAŞ BÖLGE İÇİN TEHDİT

Başbakan Yıldırım, DEAŞ'ın bölgede faaliyetlerini genişletmeyi tasarıladığını bildiklerini, Türkiye’nin bu konuda tecrübe ve mücadele noktasında gücünü paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti.

Yıldırım’ın ziyareti, Singapur ile 2015'te imza adan ve Türkiye'nin günümüze kadar taraf olduğu en kapsamı geniş Serbest Ticaret Anlaşması'nın iç hukuk onay sürecinin bitirdiği döneme eşit gelmesi açısından ehemmiyet taşıyor.

binali yıldırım haber singapur son dakika
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor