Çin'de yayılan gizemli virüsten ilk ölüm

Çin'in Hubey eyaletinde kaynağı açıklanamayan bir virüs 1 kişinin ölümüne neden oldu.

Çin'de yayılan gizemli virüsten ilk ölüm

Çin'in Hubey eyaletinde kaynağı açıklanamayan bir virüs 1 kişinin ölümüne neden oldu. Virüsün genetik yapısı SARS virüsüyle % 80 oranında örtüşüyor. Çin Vuhan Belediye Sağlık Komisyonu yaptığı açıklamaya göre solunum yetmezliği ve ağır zatürre teşhisiyle hastaneye kaldırılan 61 yaşındaki bir kişi 9 Ocak 2020 tarihinde vefat etti.  Açıklamaya göre yılbaşından bu yana 41 kişinin bu virüs yüzünden öldüğü açıklandı. Komisyon, 7 hastanın daha sağlık durumunda kritik olduğu bilgisini paylaştı.

Vuhan'da ortaya çıkan salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan SARS salgınına benzerlik gösterdiği için bölgede büyük endişe yaratmaktadır.  Bu virüsün genetik yapısı Sars virüsüne benzemektedir. Virüse Vuhan dışında Hong Kong, Tayvan ve Güney Kore'de de rastlandı. Çin dışında rastlanan vakalarda hastaların Vuhan'a seyahat etmiş kişiler olması hastalığın salgın olma riskini arttırıyor.

Hong Kong Üniversitesinden uzman Yuen Kwok-yung, henüz tanımlayan ve kaynağı bilinmeyen bu virüsün genetik yapısının SARS virüsüyle yüzde 80 örtüştüğünü açıkladı. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre dünya genelinde 8 binden fazla kişide SARS virüsü görüldüğünü,  bunlardan 775’i hayatını kaybettiğini açıkladı. SARS nedeniyle 2003 yılında Çin’de 349, Hong Kong’da 299 kişi hayata gözlerini kapattı.

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0