Güney Kore’de ağız maskesi stokçularına ceza

Korona virüsü salgını dünya genelinde büyük paniğe yol açtı. Güney Kore Hükümeti sağlık ürünleri tedarik eden şirketlerin ağız maskesi ve dezenfektan stoklamasını yasakladı. Stok yapanlara 42 bin dolar para cezasının yanında 2 yıl hapis cezası vereceği açıklandı.

Güney Kore’de ağız maskesi stokçularına ceza

Korona virüsü salgını dünya genelinde büyük paniğe yol açtı. Güney Kore Hükümeti sağlık ürünleri tedarik eden şirketlerin ağız maskesi ve dezenfektan stoklamasını yasakladı. Stok yapanlara 42 bin dolar para cezasının yanında 2 yıl hapis cezası vereceği açıklandı. Çin’den dünya geneline yayılan ve 490 kişinin ölümüne neden olan korona virüsü salgınında Güney Kore'de 16 kişiye virüs tanısı konuldu.  Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, ağız maskeleri ve el dezenfektanı talebinin, stoklama sonucunda karaborsaya düştüğünü bu yüzden fiyatların arttığını söyledi.

Bakanlık, sağlık ürünleri sağlayan şirketlerin, aylık ortalama satış oranlarının 1 buçuk katından fazla ağız maskesi ve el dezenfektanı stoklamanın ceza gerektirdiğini bu uygulamanın 30 Nisan 2020 tarihine kadar devam edeceğini belirtti.  Güney Kore basını da 180 kişilik polis ve anti-tröst gözetleme ekibinin, stoklama faaliyetleri konusunda denetleme yapacağını söyledi. Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam Ki, “Hükümet özellikle ağız maskesi pazarında yapılan manipülasyonun önüne geçmek için bir dizi önlem alacak” şeklinde açıklama yaptı.

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0