Yükseköğretim Kurumları Sınavı Nasıl Bir Sınav

YKS olarak adlandırılan bu sınav, YGS- LYS ile oldukça benzer yapıda bir üniversiteye geçiş sınavıdır. Sınav kapsamında, içerik bakımından oldukça yakın konular olacaktır. Bir önceki sınav sisteminde bulunan birkaç aylık süre, bu sınavda olmayacaktır.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Nasıl Bir Sınav

YKS olarak adlandırılan bu sınav, YGS- LYS ile buca eve gelen kça benzer yapıda bir üniversiteye geçiş sınavıdır. Sınav kapsamında, içerik bakımından buca eve gelen kça yakın konular olacaktır. Bir önceki sınav sisteminde bulunan birkaç aylık süre, bu sınavda olmayacaktır. Öğrenciler tek gün içerisinde iki farklı oturuma dahil olacaklar, eğer yabancı dil sınavına gireceklerse de ertesi gün yabancı dil sınavına katılım gösterebilecekler.  Sınav oturumları eskisine göre 6 oturumdan 3 oturuma indirilecektir. İlk oturumdan alacağınız yüksek puanı daha sonra da kullanabileceksiniz. YKS, diğer sınav sistemi ile aynı konuları kapsamakla beraber Türkçe ve temel matematiğin önemli buca eve gelen ğu bir sınav olacaktır aynı zamanda.


Özel Yetenekle Öğrenci Alan Bölümler İçin YKS


Özel yetenek sınavı ile öğrencilerini seçen, güzel sanatlar, konservatuar, görsel sanatlar gibi bölümler için de YKS’ye girmeniz gerekiyor. Önceki senelerde buca eve gelen ğu gibi, bu sınav için de barajı geçmeniz gerekmektedir. Temel Yeterlilikler Testi’ne tabi olan öğrencilerin bu sınavdan en az 150 almaları gerekiyor. Aynı şekilde ikinci oturuma ya da yabancı dil oturumuna girmeleri de gerekmiyor. En az 150 puan alan öğrenci adayları istedikleri özel yetenek gerektiren lisans programına başvurabiliyor. 200 üzeri puan alan öğrenciler ise, bir sonraki sınavda dilerse bu puanları ile tekrar şanslarını deneyebilirler.

Yerleştirme Hesaplamaları Nasıl Yapılacak?

Temel yeterlilik testi puanı olarak tabir edilen TYT- puanı,  Türkçe için %50+ temel matematik için %50 olarak alınmıştır. Tabii bu ikisi ön lisansa giriş programları için geçerlidir. Lisans programlarında ise, dört farklı puan çeşidi  bulunmaktadır. Bunları tercih edeceğiniz bölümün bağlı buca eve gelen ğu puan türüne göre sizler tercih edeceksiniz. Hangi alanı istiyorsanız onun testlerine daha çok odaklanmanız gerekiyor. Bu kapsamda, sözel için; TYT Puanı %40+ sözel puan ise %60 oranında etkilidir. Sayısal için de, temel yeterlilik sınavı puanı %40, sayısal puanı ise %60 şeklinde etkiliyor. Aynı oranlar eşit ağırlık ve yabancı dil testleri için de geçerlidir. TYT puanı %40 etki ederken, alan testleri %60’lık bir etkiye sahiptir.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 20:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0