Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Yerleştirme Puanları

Belirlenen yeni sınav sistemi doğrultusunda, bir önceki sistemden ayrı olarak oturum sayısı 3’e düşürülmüş ve oturum günleri değişiklik göstermiştir. Bu doğrultuda, YGS/ LYS sistemiyle benzer ölçüde matematik, Türkçe, fen bilimleri, sosyal bilimler gibi alanlara ağırlık verilmiştir.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Yerleştirme Puanları

Belirlenen yeni sınav sistemi doğrultusunda, bir önceki sistemden ayrı olarak oturum sayısı 3’e düşürülmüş ve oturum günleri değişiklik göstermiştir. Bu doğrultuda, YGS/ LYS sistemiyle benzer ölçüde matematik, Türkçe, fen bilimleri, sosyal bilimler gibi alanlara ağırlık verilmiştir. İki oturumdan oluşacak olan sınav, aynı gün içerisinde yapılacaktır. Bu kapsamda, ilk olarak temel matematik ve Türkçe sorularıyla sınav başlayacak, ikinci oturumda sosyal bilimler, Türk dili ve edebiyatı- Coğrafya 2, fen bilimleri, matematik şeklinde devam edecektir. TYT olarak bilinen ilk sınav puanı sonucunuz üzerinde %40 etkiye sahiptir. Sözel, sayısal, eşit ağırlık, dil puanı alanları ise %60 oranında etkili. Almış buca eve gelen ğunuz ortaöğretim başarı puanı ile beraber yerleştirme puanınız ortaya çıkacaktır.

Yabancı Dil Sınavına Girecek Adaylar

Önceki sistemlerde de buca eve gelen ğu gibi, YKS’de de ayrı bir oturum şeklinde yabancı dil sınavı düzenlenecektir. Bu kapsamda toplamda 80 adet soru sorulması planlanmaktadır. Dil puanı isteyen adaylar iki oturuma da girdikten sonra ertesi gün yabancı dil sınavına da tabi tutulacaktır. Diğer oturum sınavları haziran ayı içerisinde cumartesi günü gerçekleşecekken, yabancı dil sınavı ise Pazar günü yapılacaktır. Yabancı dil alanından alacağınız puan %60 oranında yerleştirme sonuçlarınıza etki edecektir. TYT puanınız ise toplamda %40 etkiye sahiptir. Yabancı dil testinin süresi şu an için net olmamakla beraber, yakın zamanda açıklanacaktır.

Birinci Oturumun Değerlendirme Sonuçları

Yapılan YÖK açıklamalarına göre, bu sistemle beraber bir değişiklik daha geliyor. Eğer belli bir puanı ilk oturumda aşarsanız, bir sonraki sene de sizin isteğiniz doğrultusunda puanınız kullanılabiliyor. Bunun için TYT puanınızın en az 200 olması lazım. Baraj ise, ilk oturum için 150 ve üzeri alırsanız 2 senelik olan önlisans programlarını tercih edebiliyorsunuz. Eğer 180 ve üzeri elde ederseniz de 4 yıllık programları tercih edebilirsiniz. Birinci oturumda 200’ü aşan adaylar, dilerse bir sonraki sene şansını deneyip iki puandan istediğini de tercih edebiliyor. Bu kurala yalnızca birinci oturumu 200’ü aşanlar için geçerlidir, ikinci oturum bu sonuçlara tabi değildir.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2018, 22:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0