Emeklilere yeni yılda 'intibak' düzenlemesi

Milyonlarca emeklinin beklediği haber nihayet uygulamaya konulacak. Yeni yılla birlikte intibak için harekete geçildi.

Emeklilere yeni yılda 'intibak' düzenlemesi

Milyonlarca emeklinin beklediği haber nihayet uygulamaya konulacak. Yeni yılla birlikte intibak için harekete geçildi. Türkiye Emekliler Derneği 2000 yılında önce emekli olanlara yapılan intibak düzenlemesinin 2000 yılından sonra emekli olanlar için de uygulanması için Cumhurbaşkanına mektup yazdı. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün 2000 öncesinde emekli olanlar ile sonrasında emekli olanların aylıklarının farklı olduğunu söyleyerek 2000'den sonra emekli olanların aleyhine olan bu farklılığın çıkacak intibak yasası ile düzene gireceğini açıkladı.

2000 yılından sonra emekli olanlara intibak uygulanmasını yıllardır talep ettiklerini söyleyen Ergün, "2000 yılı öncesi ile 2000 sonrası emeklilerin aylıkları arasında ortalama 300 lira fark söz konusu. 2000 öncesinde emekli olanlar için yapılan intibakın, yeni yılda 2000'den sonra emekli olanlara da uygulanmasını istiyoruz. Bu talebimizi içeren bir mektup yazıp, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdik." dedi.

"Cumhurbaşkanımızın sesimize kulak vereceğine inanıyoruz"

 Kazım Ergün emeklilerin bayram ikramiyesi alması, 2000 yılı öncesi SSK emeklilerin intibakı, konut edindirme ödemeleri, 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz seyahat etmesi, evi olmayan emeklilere konut imkânı gibi uygulamaların emeklilere rahat nefes aldırdığını dile getiren Ergün sözlerine şu şekilde devam etti: "Çalışılan dönemlerdeki sigorta mevzuat hükümleri esas alınarak, karma sisteme göre hesaplanan emekli aylıkları arasında oluşan eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara eşit aylık ödenmesi için intibak yapılmalıdır. Bu talebimiz yerine getirilmeli ve bundan sonra bağlanacak aylıklara da aynı kriterler uygulanmalıdır. Bu şekilde,  gelecekte emekli olacakların hakları da korunmuş olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın sesimize kulak vereceğine canı gönülden inanıyoruz."

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER