Eski Ekonomik Tetikçiden Açıklama: Hedef Türkiye, Şüphem Yok!

“Bir Ekonomik Tetikçi’nin İtirafları” isimli kitabın yazarı John Perkins, “Türkiye gibi gelişen ekonomi hedef alan tetikçilerin olduğu konusunda hiçbir şüphem yok” açıklamasında bulundu.

Eski Ekonomik Tetikçiden Açıklama: Hedef Türkiye, Şüphem Yok!

Bir Ekonomik Tetikçi’nin İtirafları isimli kitabın yazarı John Perkins, “Türkiye gibi gelişen ekonomi hedef alan tetikçilerin buca eve gelen ğu konusunda hiçbir şüphem yok” açıklamasında bulundu.

Bir dönem küresel ekonomik düzen baronları için finansal tetikçilik yapan ve “Bir Ekonomik Tetikçi’nin İtirafları” isimli kitabın yazarı olan John Perkins, son dönemde ekonomide yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişen ekonomili ülkelerin son dönemde yaşadığı gelişmelere ilişkin değerlendirme yapan Perkins, “Türkiye gibi gelişen ekonomileri hedef alan ekonomik tetikçilerin buca eve gelen ğu konusunda hiçbir şüphem yok. Bu günlerde, bu tetikçiler sadece ABD için değil birçok farklı hükümet için çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Perkins, küresel ekonomik düzenin egemen güçlerin çıkarları doğrultusunda şekillendiğine vurgu yaparak “Bir ülkeyi diğer bir ülke rekabete sokarak, çok büyük vergi ve gelir kazanımları elde ediyorlar. Büyük şirketlere fayda sağlayacak çeşitli politikaların oluşturulmasını sağlayarak çıkar sağlıyorlar. Fakat ülkenin halkına zarar veriyor.” şeklinde konuştu.

Son dönemde ABD’nin Türkiye ekonomisi üzerinde yaptığı operasyonlara ilişkin konuşan Perkins, Türkiye’ye IMF’den uzak durması uyarısını yaptı. “Türkiye gibi ülkeler, bu teklifleri Çin, ABD ve Körfez ülkelerindeki finans kuruluşlarının birbirleriyle yarışması için avantaj sağlamak amacıyla kullanabilir. Bu şekilde Türkiye’nin daha iyi anlaşmalar yapmak için elinde seçenekleri olur. ” diyen Perkins, Türkiye’nin dış borçlanmadan uzak durması gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0