Konkasör ve Beton Santrali Ürünleri

Konkasörler özellikle yapı sektörü ve yol yapımı alanında çok önemli bir görevi üstlenmekte ve buraların yapımında kullanılan malzemelerin üretimini yapmaktadır.

Konkasör ve Beton Santrali Ürünleri

Konkasörler özellikle yapı sektörü ve yol yapımı alanında çok önemli bir görevi üstlenmekte ve buraların yapımında kullanılan malzemelerin üretimini yapmaktadır. Yapı sektörü ve yol yapımında kullanılan en önemli malzemelerden bir tanesi olan taşların istenilen ölçülere getirilmesini sağlayan yani bir anlamda üreten tesislerin genel adına denilmektedir. Konkasörler büyük taşları parçalamakta ve istenilen boyutlara gelmesini sağlamakta ayrıca eleme ve yıkama da yapmaktadır. Çok fonksiyonel olan bu tesisler farklı makinelerden oluşmakta ve her makine özel bir görevi yerine getirmektedir. Bazı makineler kırma işlemini yaparken bazıları yıkama işlemini gerçekleştirmektedir. Nihayetinde çok büyük kayalar tesislerdeki makineler sayesinde çok küçük parçalar haline getirilmektedir.

farklı makinelerden oluşmakta ve farklı türleri bulunmaktadır. Uzun zamandır kullanımda olan ve büyük işletmeler tarafından tercih edilen sabit konkasörlerin üretim kapasiteleri çok yüksektir. Granit, kalker ve kireç gibi farklı taşların kırılma oranları farklı buca eve gelen ğu için taş türüne göre farklı üretim kapasitelerinden söz edilmektedir. Sabit konkasörler çok fazla alan kaplamakta olup kurulumu ve nakliyesi de zordur. Bundan dolayı uzun vadeli plan yapanlar haricinde fazla tercih edilmektedir. Büyük işletmeler bu tür yatırımları daha fazla yaptığı için onların tercihi sabit konkasörler olmaktadır. Mobil konkasör tesislerinin üretim kapasiteleri bir miktar daha düşük olup buna rağmen farklı özellikleri ile dikkat çekmektedir. Fazla alan kaplamayan ve her yere rahat bir biçimde kurulan mobil tesislerin kurulumu ve taşıması da kolaydır.

Konkasör ürünlerini kullanarak beton üretimi yapan tesislere adı verilmekte ve söz konusu tesisler çok kısa sürelerde yüksek miktarda beton üretimi yapabilmektedir. Bir takım konkasör ürünlerini çimento ve sıvı ile karıştırarak beton üretimi yapan santrallerin farklı üretim kapasiteleri bulunmaktadır. Eklenen mikserler ile kapasiteyi bir miktar daha artırmak mümkün olurken kuru ve yaş üretim yapabilme imkanı da bulunmaktadır. Beton santrallerinde üretilen yaş betonlar inşaat alanlarında doğrudan kullanılırken kuru betona inşaat alanında sıvı eklemesi yapılmakta ve biraz karıştıktan sonra kullanılmaktadır. Her iki betonun da kendi içinde farklı avantajları bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 21:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0