Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren Erken Emeklilik Fırsatı!

Emekliliğine birkaç yıl olmasına rağmen yasa nedeniyle uzun süre beklemek zorunda olan 5 milyon kişi bulunuyor.

Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren Erken Emeklilik Fırsatı!

Emekliliğine birkaç yıl olmasına rağmen yasa nedeniyle uzun süre beklemek zorunda olan 5 milyon kişi bulunuyor. Gözler meclisten gelecek kararlara çevrilmiş durumda. Yasal düzenleme şu an uzak olsa da verilecek bazı haklarla yaş bekleyen ve diğer sigortalılar da emekli edilebilir.

Fiili hizmet zammı 7 yıl kuralı ya da borçlanma hakları gibi birçok erken emeklilik formülü bulunuyor. İşte vatandaşa erken emeklilik imkanı sağlayan haklar:

 

10 Yıl İçinde Emeklilik

Bir süre çalışmasının ardından hastalanan ya da sakatlanan kişilerden yüzde 60 güç kaybı olanlar ve başkasının bakımına muhtaç olan kişiler yaşı beklemeden emekli olabiliyor. Bunun için de 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 iş gücü kaybı olması şartı aranıyor.

 

2 Bin 160 Gün Kazanç

Doğum borçlanması, prim gününde eksik olan kadınların erken emekli olabilmesine imkan tanıyor. Doğumdan önce sigorta yapılan ve adına prim ödenen kadınlar çocuklarının yaşıyor olması şartıyla doğum borçlanması yapabiliyor. En fazla 3 çocuk için geçerli olan hak her 2 çocukta iki yıl olarak verilerek 2 bin 160 gün prim günü kazanmayı sağlıyor.

 

5 Yıl Daha Erken Emeklilik

Ağır ve yıpratıcı işte çalışmış olan  işçi ve memurlara ilave prim sayısı verilerek emeklilik tarihi öne çekilmiş oluyor.

 

Bu Tarihlere Dikkat!

1 Nisan 1981 yılından önce işe girmiş olan kadınların 5 bin gün ödenmiş sigorta primleri bulunuyorsa hemen emekli olabiliyorlar. 20 yıllık sigorta + 5 bin gün şartına tabi oluyorlar.

8 Eylül 1976 tarihinden önce işe girmiş olan erkeklerin ise 5 bin gün sigorta primleri ödenmiş ise 25 yıl sigorta + 5 bin gün prim kuralı sayesinde hemen emekli olabiliyorlar.

 

Çoğu Kişinin Bilmediği 7 Yıl Kuralı

Emekli aylığını bağlayıp ödeme yapacak olan kurumun belirlenmesinde son 7 yıllık hizmeti içerisinde hangi statüde hizmeti varsa, o statüde emekli ediliyor. Ayrıca bu kura yalnızca SSK’lıları değil tüm çalışanları ilgilendiriyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2018, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0