Nişan Bozuldu Hedef İhracat

Türk kuruyemiş pazarı 2,5 milyar doları buldu. Yoğun satış yapılan düğün, nişan ve kınada salgın endişesiyle ikram yasaklandı. Yeni ürün zamanının geldiğini söyleyen kuruyemişçiler, yasakla düşecek tüketimin yerine ihracatı koyma planları yapmaya başladı.

Nişan Bozuldu Hedef İhracat

Türk kuruyemiş pazarı 2,5 milyar doları buldu.  Yoğun satış yapılan düğün, nişan ve kınada salgın endişesiyle ikram yasaklandı. Yeni ürün zamanının geldiğini söyleyen kuruyemişçiler, yasakla düşecek tüketimin yerine ihracatı koyma planları yapmaya başladı.

Türkiye kuruyemiş pazarının büyüklüğü 2019 yılında 2,4 milyar dolar oldu. Geçen yıl 3 milyar dolarlık da kuruyemiş ve kuru meyve ihracatı gerçekleşti.

Ancak koronavirüs salgını kuruyemişi de derinden etkiledi. Karantina döneminde kuruyemiş tüketimi arttı. Ancak şimdi düğün, nişan ve kına törenlerine yönelik tedbir amaçlı düzenleme kuruyemişçileri kara kara düşünmeye başladı.

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, düğünler nikah merasimi şeklinde en fazla 1 saat sürecek. Düğün, kına ve nişan gibi etkinliklerde kuruyemiş ikramları öne çıkıyordu.

İstanbul Leblebi İmalatçıları ve Kuruyemişçiler Esnaf Odası Başkanı İsmail Taşkın bu konuda görüşlerini şu cümlelerle ifade etti: “Kına yemişi deyip geçmeyin. En kötü kına 100 kişiden aşağı olmuyor. 10 kilogram çerez alan da var 50 kilogram alan da. 150 grama kadar paket yapıp davetlilere dağıtıyorlar” dedi.

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Hüsamettin Karaman, düğünlerde, kınalarda ikramların yasaklanmasıyla birlikte tüketimde azalma olacağını söyledi.  Düğünlerde ortalama kişi başı 70 gram kuruyemiş verildiğini belirten Karaman bu konuda şunları söyledi: “Düğün, kına öncesi birçok kuruyemiş işletmesi 40 - 60 kilo karışık çerez satar. Tüketim azalacak, fakat 30 yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum; kuruyemiş hiçbir zaman rafta kalmıyor. Fiyat düşüyor ya da bir şekilde pazara sunuluyor. Başka alanlarda tüketimi sürdürebiliriz. Sektörümüz dünyaya entegre, ihracata odaklanabiliriz.”

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0