Sabancı 3 Fabrikasını Satacak İddiaları Güçleşti

Reuters haber ajansının konuya yakın kaynaklara getirerek yapmış olduğu bir haber neticesinde Sabancı Grubu'nun Çimsa'ya ait Kayseri ve Niğde, Akçansa'ya ait Ladik Çimento'nun satışı konusunda Ünlü & Co'ya yetki verdiğini öne sürdü.

Sabancı 3 Fabrikasını Satacak İddiaları Güçleşti

Reuters haber ajansının konuya yakın kaynaklara getirerek yapmış ğu bir haber neticesinde Sabancı Grubu'nun Çimsa'ya ait Kayseri ve Niğde, Akçansa'ya ait Ladik Çimento'nun satışı konusunda Ünlü & Co'ya yetki verdiğini öne sürdü.

Konuya yakın iki farklı kaynak Sabancı Grubu’nun ana hissedarı olarak bilinen Çimsa bünyesinde olan İç Anadolu bölgesindeki Kayseri ile Niğde Çimento’nun ve Akçansa’ya ait Ladik Çimento’nun satışı konusunda Ünlü & Co’ya yetki verdiğini söyledi. Sabancı Holding, Çimsa ve Ünlü&Co konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Çimsa’nın 2017 faaliyet raporu doğrultusunda, Kayseri fabrikası senede 1.1 milyon ton, Niğde fabrikası yılda 818,000 ton çimento üretim kapasitesi bulunuyor. Çimsa’nın Mersin, Eskişehir, Kayseri, Niğde ve Afyonkarahisar olmak üzere beş entegre çimento fabrikası yer alıyor.

Akçansa’nın Ladik fabrikasının ise çimento üretim kapasitesi sene içerisinde 1 milyon ton dolaylarında. Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşu olarak bilinen Akçansa İstanbul-Büyükçekmece, Çanakkale ve Samsun-Ladik’te olmak üzere 3 fabrikada çimento ve klinker üretimi yapılmaktadır.

Türkiye’deki çimento üreticilerinin hemen hemen hepsini temsilini yapan Çimento Müstahsilleri Birliği’nin verileri doğrultusunda, geride bıraktığımız 2017 senesinin sonu itibariyle Türkiye’nin çimento üretim kapasitesi 135.6 milyon ton dolaylarında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0