Turizm Sektörü Sporla Büyüyecek

Turizmin ekonomiye katkısını artırmayı amaçlayan YEP’te spor turizmine yönelik kapsamlı çalışmalar yapılmaya başlandı. Türkiye dünyadaki pastadan payına düşeni almakta kararlı görünüyor.

Turizm Sektörü Sporla Büyüyecek

Turizmin ekonomiye katkısını artırmayı amaçlayan YEP’te spor turizmine yönelik kapsamlı çalışmalar yapılmaya başlandı. Türkiye dünyadaki pastadan payına düşeni almakta kararlı görünüyor.

Küresel spor turizmi endüstrisi büyüklüğü 200 milyar dolara ulaştı. Futboldan tenise, bisikletten golfa çok geniş bir alanda değerlendirilen spor turizminde Türkiye potansiyelinin karşılığını tam olarak alamıyor.

Turizmi 12 aya yayan yüksek harcama potansiyeline sahip turist getiren spor turizminde altyapıya ağırlık verilmeye başlandı. Yeni Ekonomi Programının da turizm hedefleri etrafında ‘Türkiye Spor Turizmi Envanteri’ çıkarılarak global tanıtım hamleleri yapması bekleniyor.

Spor Turizmi Birliği Başkanı Recep Şamil Yaşacan ‘Türkiye’nin geleceği spor turizminde’ derken, 5 yıldır şura, çalıştaylar ve araştırmalarla sistemin düzenlendiğini, artık altyapı çalışmalarının hızla yapılması gerektiğini belirtti.

Türkiye dünya spor turizmi pastasından % 1,5’a yakın bir pay alıyor. Turizm geliri daha yüksek ülkelerde ise bu pay toplam turizm gelirlerinin % 10’unu karşılıyor.

Spor turizmini Türkiye’de turizmin geleceği açısından en önemli enstrümanlardan biri olarak gördüklerini belirten Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, gelecek dönem için planlanan programlardan bahsederek sözlerini şöyle tamamladı:  “Türkiye’nin spor turizminde kaydettiği her aşama anlık ticari faydalarının yanında orta ve uzun vadede ülke imajına ve tanıtıma ciddi katkı sağlıyor. Süper Kupa Finali, 2019’da Beşiktaş Vodafone Park’ta gerçekleştirildiğinde İstanbul’a önemli katkıları olmuştu. Kasımda Formula 1 İstanbul var. Bu organizasyon planlandığı gibi seyircili olması halinde Anadolu yakası otellerimizde dolulukları olumlu etkileyecek. Ancak sıkıntılı olduğumuz bu dönemde moral etkisi çok daha fazla. Bir diğer önemli organizasyon da 2021’de İstanbul’da yapılacak olan UEFA Şampiyonlar Ligi Finali. Pandemi nedeniyle tüm dünyada MICE (toplantı, teşvik gezileri, kongre, sergi) sektörü neredeyse tamamen durmuş durumda. Spor turizmini de bu kapsamda değerlendirebiliriz. MICE sektöründe dünya genelinde yeniden çıkış başladığında bu tip organizasyonlar, yeni işler alınmasında Türkiye’ye avantaj sağlay

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0