Türkiye'ye Sipariş Yağıyor

Pandemide iyi bir sınav veren Türkiye’ye sipariş yağmaya başladı. Birçok fabrika teslimatları vaktinde yapabilmek için gece-gündüz çalışmaya başladı. Kapasite kullanım oranları ise % 100’lere ulaştı.

Türkiye'ye Sipariş Yağıyor

Pandemide iyi bir sınav veren Türkiye’ye sipariş yağmaya başladı.  Birçok fabrika teslimatları vaktinde yapabilmek için gece-gündüz çalışmaya başladı. Kapasite kullanım oranları ise % 100’lere ulaştı.

Pandeminin başladığı ilk günlerde Türkiye'nin dünyanın üretim ve tedarik üssü olacağı yönünde yapılan açıklamalar bugün elde edilen sayısal verilerle doğrulandı.  Batılı alıcılar virüsün kaynağı Çin'den vazgeçip yönünü Türkiye'ye çevirdi.  Türk şirketleri adeta sipariş yağmuruna tutuldu. Birçok şirket gelen siparişleri zamanında teslim etmek için vardiya sayısını arttırdı.

Pandemi sürecinde % 20-25'lere gerileyen kapasite kullanım oranları şu sıralar birçok sektörde % 100'e ulaştı. İkinci dalga korkusuyla risk almak istemeyen Batılı firmalar için en güçlü alternatif ülke Türkiye oldu. İş dünyasının önde gelen temsilcileri, "Pandemi tedarik anlamında bütün dengeleri baştan sona değiştirdi. Artık Batı kesinlikle risk almak istemediği için siparişlerini Çin gibi uzak ülkeler yerine üretim kalitesi ve hızıyla öne çıkan Türkiye pazarına yönlendiriyor. Özellikle daha önceden Türkiye'den alım yapan ve pazarımızı çok iyi bilen firmalar, sipariş miktarlarını daha da artırdılar" diye konuştu.

Avrupa'ya çalışan şirketlerin siparişlerinin bu yıl tamamen dolu olduğu bilgisini veren İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar ise bu konuda şu ifadeleri kullandı:  "Başta plastik ve metal enjeksiyon olmak üzere, beyaz eşya ve otomotiv sektörüne ürün tedarik eden firmalarımız gece-gündüz çalışıyor. Özellikle pandemi sürecinde üretim ve satışlar anlamında büyük kan kaybeden bu sektörlerde ciddi bir hareketlilik var."

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0