Antika Kartpostal Meraklıları İçin Peramezat

Peramezat antika eşyalar konusunda hem uzman incelemesi hizmeti veriyor hem de web üzerinde ya da salon müzayedeleride düzenliyor.

Antika Kartpostal Meraklıları İçin Peramezat

Peramezat antika eşyalar konusunda hem uzman incelemesi hizmeti veriyor hem de web üzerinde ya da salon müzayedeleride düzenliyor. Firmanın hizmet verdiği alanlar için de ayrıca , eski paralar, bitpazarı, koleksiyon danışmalığı da bulunuyor. Şimdiye kadar düzenledikleri müzayedeler arasında Dolmabahçe Sarayı Osmanlı Kağıt Para Sergisi, Antalya Mardan Palace Osmanlıdan günümüze para sergisi, Yıldırım Mayruk Konsept Müzayede sergisi, Florya Askeri Havacılık Sergi ve Müzayedesi bulunuyor.

İlk olarak hediyelik eşya için değil haberleşme amacı ile üretilen antika meraklıları da Peramezat’dan bilgi ve destek alabiliyor. Kartpostalın tarihine biraz göz gezdirecek olursak da uzun bir geçmişi ğunu görüyoruz. Kartpostalın ilk yaygınlaşmaya başlaması 1893 Chicago Dünya Sergisi ile başlamış. Sergiye Osmanlı Devleti de katılıyor. Sergi sonrasında da Amerikan Hükümeti, ABD posta teşkilatı aracılığı ile yayıncılara 1 sentlik kartpostallar bastırma izni veriyor. İngilizcesi “PennyPostcard” olan bu kartpostalların arka bölümünde de mektuplaşma için bir alan ayrılmış. Kartpostal daha sonra yaygınlaşarak hem önemli bir kitle aracı hem de bazı politik olayların duyurulmasında da rol almış.

Osmanlı döneminde ise  MaxFruchterman sayesinde yaygınlaşmış. Avusturya-Macaristanlı olan Fruchterman, 1867’de İstanbul’a geliyor ve iki yıl sonra Yüksek rımda bir çerçeveci dükkânı açıyor. Daha sonra da yılında ilk Osmanlı kartpostal serisini 1895 yılında Breslau'da bastırmaya karar veriyor. Böylece Osmanlı hakkında coğrafi, gündelik yaşam, insan portreleri ve politik olaylar hakkında da belge niteliğinde olan kartpostallar görücüye çıkmış. Sergiler Fruchterman’ın 1918’deki ölümüne kadar devam etmiş. Resim sanatı ve kartpostal her zaman iç içe olmuş. 1909 yıllında Şark Ticaret Yıllığının resimli kartpostallar bölümü oluşturmuş ve Pera'da A. Galanakis ve Şürekası, C. Valanos, G. Berggren, N. S. Nicolaïwitsch, Pierre Zakowsky, Stavro D. Drimikis; Şişli'de ise MissakArabian,Galata'da JacquesLudvigsohn, M. Adler, N. S. Nicolaïwitsch, Petro Michis; Eminönü'nde MoïseIsrailovitch,kartpostal editörü olarak görev almışlar. Kartpostallar aynı zamanda o dönemdeki tablo veya fotoğrafların reprodüksiyonu olarak da basılmış.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2018, 07:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0