Avrupa’da Yasal Dolaşım İşareti

Avrupa Birliğini kapsayan ülkelerin ticaret ilişkilerinde kolaylık sağlayan zaman kaybı ve buna bağlı ürünlerin bozulmasını engelleyerek dolaşım hakkı tanıyan bir ticaret işareti olan ce belgesi yasal kanunlara göre uyum belgesi anlamı taşımaktadır.

Avrupa’da Yasal Dolaşım İşareti

Avrupa Birliğini kapsayan ülkelerin ticaret ilişkilerinde kolaylık sağlayan zaman kaybı ve buna bağlı ürünlerin bozulmasını engelleyerek dolaşım hakkı tanıyan bir ticaret işareti olan yasal kanunlara göre uyum belgesi anlamı taşımaktadır.

Bu Belge Nasıl Alınır?

Üretilen malzemenin henüz daha satışa sunulmadan önce, yetkili adı ve adresi, beyan, ürünün izlenebilirliği ve görsel materyaller, AT yönetmeliğine uygun buca eve gelen ğu, sözleşmeler, imza yetkilisi, ülke adı ve tarih gibi konuları içeren dosya hazırlanarak ilgili iş kollarına ait alanlarında uzman kuruluşlara onaylanması için sunulur. Mesela tıbbi cihazların üretimi aşamasında yetkili CE sertifikası Medicacert tarafından verilir. Makineler, asansörler, medikal cihazlar, yapı malzemeleri, su kazanları, gaz yakan cihazlar, basınçlı teknik malzemeler, gürültü izolasyon malzemeleri, elektrik ve elektromanyetik cihazlar, kişisel korunabilir cihazlar, eko tasarım ve atex gibi ürünler ce ürün standartlarını kapsar.

Bu İşaretin Anlamı Nedir? 

Üretilen ürünün güvenlik, sağlık, çevre geri dönüşüm ya da doğayı kirletmeme ve tüketicinin korunması anlamını taşıyan c ve e harflerinin küçük olarak yazılması ve beyaz zeminde harflerin siyah ile boyanması olarak belirlenmiştir. Bu işareti ürün pasaportu ya da vizesi olarak ta nitelendirmek doğru bir anlatım olur. İngilizce bir tanım olan ce, kelime olarak Conformite European açılımlı kelime Avrupa normlarına, standartlarına uygunluk anlamına gelir. Bu belgeye alan firmalar satışa sunulan ürünün ön yüz paketlemesinde işarete yer vermek zorundadır.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 07:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0