Basketbolda Top Sürme

Basketbolda Top Sürme (Dripling)

Basketbolda Top Sürme

Basketbol son derece popüler bir spor dalıdır ve takım sporları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Basketbol sahası, pota, çember ve basketbol topu, bu iş için kullanılan malzemeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Basketbolcuların ilerleme yapabilmesi için ya topsuz hareket etmesi ya da topla top sürme yapması gerekmektedir. Basketbolda top sürme konusunda gerekli bilgileri almak ve bu konuda pratik yapmak çok önemlidir. 

Basketbol oynamak ve bu spor dalının kurallarını öğrenmek istiyorsanız, öncelikli olarak top sürme ile işe başlamalısınız. Pek çok kişi pota ve çembere top atışıyla bu olaya başlayabilir. Yine de siz sağlıklı bir şekilde basketbol oynama noktasında, öncelikli olarak top sürmenin önemini aklınızda tutmalısınız. 

Basketbolda Top Sürme Temel Girişimler 

Öncelikli olarak top sürerken topu yerde sektirip bel seviyesinin üstüne geçmemesini sağlamalısınız. İlk etapta avuç içi yerine parmakları kullanmak suretiyle topu sektirmek önemlidir. Basketbolda top sürme çok gerekli olduğu gibi, özellikle oyun kurucuların ve bütün basketbolcuların bu yetenek konusunda çok çalıştığı bilinmektedir. 

Yıllardan beri bu konuda çalışmalar yapılırken, insanların kendini geliştirmesi söz konusu olmaktadır. Serbest stil dediğimiz sağ ve sol el ile gerçekleşen top sürme çalışmalarının yanı sıra, makas, şekil 8 top sürme ve önde ve top sürme gibi alternatif seçenekler burada karşımıza çıkmaktadır. Özellikle mahalle aralarında gittikçe yaygınlaşan spor sahaları, gençlerin bu konuda daha eğilimli olmasına yardımcı olmaktadır. Nasıl ki halı sahalar gittikçe yaygınlaşıyor, basketbol sahalarının da yerleşim birimlerinde çok sık bir şekilde karşımıza çıktığını söylemek mümkün olacaktır. 

Basketbolda Top Sürme Ve Oyun Kuruculuk 

Eğitiminin oyun kuruculuk için önemini çok iyi bilmek gerekir. Hatalı yürüme gibi yanlış bir sonuç ortaya çıkmaması için, Basketbolda top sürme çok önemlidir. Elbette bu konuda temel eğitim ve ilerleyen dönemlerde yapılan pratikler, insanların gelişimine katkı sağlamaktadır. Basketbolcu gibi popüler ve eğlenceli bir spor dalı, pek çok konuda insanlara faydalı bir seçenek sunmaktadır. 

Fiziksel gelişim ve karar verme kabiliyeti gibi pek çok konuda, basketbol tavsiye edilecek bir spor dalıdır. Aynı zamanda hem izlemesi hem de oynaması çok zevkli olan takım sporları içerisinde, basketbol önemli bir yere sahiptir. Basketbolda top sürme gelişimini takip etmek ve bu konuda her geçen gün daha iyi bir noktaya gelmek için, buradaki çalışmaları en iyi şekilde gözden geçirmek gerekir.

Ayhan Çekmez

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0