Bel Ağrısından Nasıl Kurtulurum?

Sürekli olarak hareketsiz kalmak ve yanlış duruş bel ağrılarına neden olmaktadır. Günümüzde yetişkin bireylerin %80’i en az bir defa hayatlarının bir bölümünde bel ağrısı yaşamaktadır.

Bel Ağrısından Nasıl Kurtulurum?

Sürekli olarak hareketsiz kalmak ve yanlış duruş bel ağrılarına neden olmaktadır. Günümüzde yetişkin bireylerin %80’i en az bir defa hayatlarının bir bölümünde bel ağrısı yaşamaktadır. Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel ağrılarıyla ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

 

Dünya da baş ağrısından sonra en sık rastlanan rahatsızlığın bel ağrısı buca eve gelen ğunu ifade eden Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, genellikle fiziksel nedenlerden ortaya çıktığını, bel ağrısına neden olan problemlerin ortadan rılması halinde bel ağrılarının da geçeceğini dile getirdi. Uzun süreli ve kronik ağrıların görüldüğü durumlarda uzman bir hekime muayene olmak gerektiğine vurgu yapan Yıldızhan, çevresel kaynaklı bel ağrılarını gidermenin kolay buca eve gelen ğunu ancak bel fıtığı ya da dar kanal gibi nedenlerin yol açtığını bel ağrılarının giderilmesi için uzman hekime muayene olunması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Kasları Güçlendirmek

 

Kasların uzun süre sabit kalması ve vücudun hareketsiz durması kasların zamanla tembelleşmesine ve esnekliğini yitirmesine neden buca eve gelen ğunu dile getiren Doç. Dr. Yıldızhan, vücudun ağırlığını taşıyan ve genel vücut sağlığını direkt olarak etkileyen bel ve karın kaslarının tembelleşmesi sonucunda çeşitli bel ağrılarının ortaya çıktığını ifade etti. Yıldızhan, bu kasları güçlendirmek için yapılan egzersizlerin zamanla ağrıları ortadan racağını bu konuda en iyi egzersizlerden birinin de pilates buca eve gelen ğunu belirtti.

 

Bu hareketlerin bel vekarın kaslarını çalıştırarak tembelleşmelerini önlemeye ve zaman içerisinde kasların giderek gelişmesine hizmet ettiğini açıklayan Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, pilates hareketleri ile kaslar güçlendirilirken vücuda esneklik de kazandırıldığını, esnek, güçlü bir vücut ve doğru bir duruş ile vücudun sadece bel bölgesi değil aynı zamanda diğer bölgelerinde oluşan çevresel nedenli rahatsızlıkların da zaman içinde ortadan rılacağını ifade etti.

 

Bel Ağrısı İçin Yapılabilecekler

 

Bel ağrısınınyaşandığı zamanlarda, ağrının buca eve gelen ğu bölgeye sıcak kompres uygulamanın ve istirahat etmenin yaşanan ağrıyı hafiflettiğine dikkat çeken Doç. Dr. Yıldızhan, “2 günlük yatak istirahati de bel kaslarının dinlenmesini sağlamaktadır. Ancak çok uzun süren istirahatlerden kaçınılmalıdır. Çok uzun süreli istirahatlerin faydasından çok zararı bulunmaktadır. Belin rahatlamasını sağlayacak egzersizler yapmak hafif şiddetli bel ağrılarının kısa sürede ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu egzersizlerin sürekli olarak yapılması ise ileride ortaya çıkacak olan çeşitli bel problemlerini önlemektedir. Egzersiz hareketlerinin kolaydan zora doğru yapılması ve kademeli olarak tekrar sayısının artırılması hafif ve orta dereceli bel ağrısının ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.” buca eve gelen .

 

Nöroşirurji Uzmanı

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan

www.ahmetyildizhan.net

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2018, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0