Bel Fıtığı Sosyal Hayatın Her Alanını Etkiliyor!

Bel fıtığının günümüzde oldukça yaygın bir görülme oranına sahip olan sorunlardan olduğunu dile getiren Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel fıtığının ortaya çıkmasını tetikleyecek pek çok faktör bulunduğunu ifade etti.

Bel Fıtığı Sosyal Hayatın Her Alanını Etkiliyor!

 

 

Sigara içmek, uzun süre hareketsiz kalmak, obezite, masa başı çalışmak, yanlış postürde durmak gibi davranışların bel fıtığını tetiklediğini belirten Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bunların yanı sıra, halter, futbol, güreş gibi bel bölgesini zorlayacak sporlarla uğraşmanın da bel fıtığının ortaya çıkma ihtimalini arttırdığını vurguladı.

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ayrıca bel fıtığının genetik bir sorun olduğunu ve aile bel fıtığına yatkınsa kişide de bel fıtığı görülme ihtimalinin artabileceğini açıkladı.

Kişinin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan etkilendiği sorunlardan birisi olan bel fıtığının görmezden gelinmemesi gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, tedavi ettirilmesinin çok önemli olduğunu, bel fıtığının sosyal hayatı etkileyecek ve kişiyi depresyona sokabilecek bir sorun olduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Sosyal Hayattan Kopma ve Bel Fıtığı

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel fıtığı sorunu kendisini ilk olarak bel ağrısı ile belli etse de uzun vadede idrar ve dışkı kaçırma, cinsel ilişkide zorlanma, bacaklarda güç kaybı ve topallama gibi olumsuz etkilerini de ortaya çıkarabildiğini belirtti.

Tüm bu durumların kişinin sosyal hayatından ciddi bir şekilde kopmasına, özgüven kaybı yaşamasına ve içine kapanmasına neden olabildiğini dile getiren Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ‘’Kolayca tedavi edilebilecek fiziksel bir sorunun kişinin hayatını her anlamda etkilemesine izin verilmemelidir’’ dedi.

Bel Fıtığı ve Depresyon

Bel fıtığının fiziksel bir sorun olsa da fıtık ağrılarına bağlı olarak kişinin depresyona girmesinin mümkün olabildiğini sözlerine ekleyen Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, sorunu olan kişilerin uzun süre devam eden, oldukça ciddi ağrılar yaşadıkları için bu durumun onları depresyona sürükleyebildiğini ifade etti.

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ‘’Bel ağrısı toplumda öylesine yaygındır ki 30 ila 60 yaş arasındaki insanların tamamına yakını hayatlarının bir döneminde bel ağrısı ile karşılaşmaktadır. Bu insanların çok az bir kısmında bel ağrısının nedeni bel fıtığıdır. Bu nedenle kişinin içe kapanması, sosyal hayatından uzaklaşması, ağrı kesicilere olan bağımlılık düzeyi hemen bel fıtığı ile ilişkilendirilmemelidir. Kişinin bel fıtığı tanısının konulması, ilaçlı tedavi ve fizik tedavi ile yaşam kalitesinin yükseltilmesi ya da gerekli durumlarda ameliyat edilmesi gerekir’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan

Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı

 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER