Bursa’da ‘Tarihi’ Dönüşüm Başladı

Bursa’da şehrin tarihi siluetini bozan yapıların yıkılacağı kentsel dönüşüm projesi için ilk adım Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla atıldı. Bursa

Bursa’da ‘Tarihi’ Dönüşüm Başladı

Bursa’da şehrin tarihi siluetini bozan yapıların yıkılacağı kentsel dönüşüm projesi için ilk adım Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla atıldı.

Bursa’da tarihi dönüşüm projesi kapsamında ilk kazma vuruldu. ‘2023’e Doğru Güçlü Şehirler Güçlü Türkiye’ programı kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla ilk yıkımlar başladı. Ulu cami çevresinin düzenlenmesi, tarihi yapıların ortaya çıkarılması için hazırlanan Çarşıbaşı Meydan Projesi kapsamında hanlar bölgesindeki binalar, Çelik Palas Oteli’nin arkasında yer alan atıl vaziyette risk oluşturan 40 dönüm alandaki otel yıkıldı.

Bakan Kurum, ‘Yeni Bursa’ hayaliyle çalıştıklarını belirterek, Bursa’nın gelecek 100 yılına damga vuracak süreci başlattıklarını, şehrin en büyük tarihi ve kültürel ihya sürecine başladıklarını söyledi. Üç ayrı noktada yıkım çalışmamızı gerçekleştiriyoruz. Çarşıbaşı Meydan Projesi’nden, Çekirge Teras Projesi’ne, yeni spor kompleksinden Sıcak su Termal Turizm Tesisi ve deprem dönüşüm konutlarına, millet bahçelerinden yeni sosyal konutlara kadar birçok projemize başlıyoruz” diye konuştu.

23 ilde tarihi şehir merkezlerini yeniden ihya ettiklerine değinen Kurum, Bursa’daki proje için ilk etapta büyükşehir belediyesine 50 milyon lira tahsis ettiklerini söyledi.

Bursa’da 292 milyon lira değerindeki 774 konutluk projenin devam ettiğine değinen Kurum, “İlaveten, 50 bin ve 100 bin sosyal konut projelerimiz kapsamında, Bursa’da 3.771 yeni sosyal konut daha yapıyoruz. 2003’ten bugüne içme suyu, kanalizasyon, atık su arıtma tesisi gibi sektörlerde tam 4,3 milyar lira tutarında 194 projemizi tamamladık. 1.5 milyar liralık dokuz projemiz de Bursa’nın tüm ilçelerinde devam ediyor” dedi.

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0