Ceviz Bahçesi Kurma Rehberi

Ceviz Bahçesi Kurma Rehberi

Ceviz yetiştirmek isteyenler, bu işi hobi amaçlı ya da para kazanma amaçlı yapabilir. Ancak daha sistematik ve verimli bir ceviz tarımı için ceviz bahçesi kurmak şarttır. Ceviz bahçesi kurulumu sırasında da bazı noktaların göz ardı edilmemesi gerekir. Bu yazımızda, ceviz bahçesi kurmak isteyenlerin aşama aşama nelere dikkat etmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Bu sayede bahçe kurulumu sırasında hiçbir detayı gözden kaçırmamış olacaksınız.

  • Toprak Analizi Aşaması

Ceviz bahçesi kurulması planlanan arazide yapılan toprak analizi işlemi, arazi koşullarının ceviz ekim-dikimine uygunluğunun tespit edilmesi için yapılmaktadır. Bu nedenle ceviz dikiminden önce mutlaka yapılması gerekmektedir. 

  • Neden Toprak Analizi? 

Toprak analizi yaptırmazsanız, topraktaki değerlerin ceviz yetiştiriciliğine uygun olup olmadığını da bilemezsiniz. Örneğin kireç oranı %25’ in çok üzerindeyse bu toprağa ceviz ekimi sizleri üzebilir. Aynı zamanda tuz değeri aşırı yüksekse, ceviz fidanları yeteri kadar gelişemez. Bu gibi durumları yaşamamak adına, düzenli bir şekilde toprak analizi yaptırmak çok önemlidir. Toprak analizi ile bu durumların yanında topraktaki su tutma değeri, Ph değeri ve birçok özellik ölçülerek toprağın ceviz ekimine uygun olup olmadığı belirlenir.

Toprak analizi yapılmazsa, cevizlerde belirli hastalıkların önüne geçmek zorlaşacaktır. Zira toprak zararlılarının değeri bilinmeden ve topraktaki diğer minerallerin bilgisine vakıf olmadan önlem almak zorlaşacaktır. Ayrıca çiftçiler emeğine ve masrafına değmeyen hasat değeri ile karşılaşırlar. Arazi hazırlığı sayesinde ağaçlarınız tam bir hasat alabilir ve verimli bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Bu nedenle toprak analizi yaptırmadan ceviz dikim işlemlerine kesinlikle başlamayın.

  • Gübreleme Aşaması

Gübreleme aşaması, ceviz fidanlarının daha verimli yetiştirilmesi için yapılan bir işlemdir. Bu işlemde gübre, ceviz fidanı dikimi esnasında veya daha sonrasında uygulanabilir. Bununla birlikte dengeli ve düzenli beslenme için gübreleme planına bağlı kalmak şarttır. Eğer gübreleme işlemi yetersiz olursa, cevizlerde gelişim yavaşlayabilir. Eğer gübreleme fazla olursa, cevizlerin kökleri yanabilir ve bu durumda da gelişim yavaşlayabilir. Gübreleme işlemi tam zamanında ve kararında olmalıdır. Bunun için bir takvim oluşturulabilir.

  • Dikim Planı Aşaması

Dikim planlama aşaması, ceviz ağaçlarının dikim yeri ve dikim sıklığının planlanması işlemidir. Bu aşamada iyi bir plan ve düzen hazırlamak gereklidir. Cevizler dikilmeden önce yerleri tespit edilmesi ve kazılmalıdır. Aşırı veya seyrek kesimlerin önüne geçilmesini sağlayan işlem olması açısında bu planlama oldukça önemlidir. Dikim planını belirleyen üç temel faktör vardır. Bunlar:

  • Arazinin eğimi
  • Cevizin yapısı
  • Beklenen verim

Yan dal verimi yüksek olan cevizler, çok sık dikim için uygun değildir. Ek olarak arazinin düz ya da eğimli olması da dikim sıklığına etki edebilir. Eğer verim konusunda da yüksek bir değer elde etmek istiyorsanız, dikim sıklığını artırabilir ve daha sonrasında gerekli budama işlemlerini yapabilirsiniz.

Dikim planı yapmadan fidan dikimi yaparsanız, ağaçların birbirine çok yakın olmasına yol açarsınız. Bunun sonucunda ağaçlar yeterince ışık ve alamayacaktır ve fidanın gelişiminde yavaşlamalar meydana gelecektir, belki de büyümesi duracaktır.

  • Dikilecek Türlerin Belirlenmesi Aşaması

Aşılı ceviz fidanının çeşitli türleri vardır. Ülkemizde en çok tercih edilen ceviz fidanı türleri; Chandler, Pedro, Franquette ve Fernor’dur. Ceviz fidanı seçiminde belirleyici faktörler; toprak, iklim ve çevre koşullarıdır. Çünkü yüksek irtifaya ve şiddetli soğuğa dayanamayan ceviz türleri de bulunmaktadır. Bununla birlikte, karasal iklimler dışındaki iklimlerde verimli olmayan türler de mevcuttur. Bunun analizi yapılmalı ve dikilecek türler iklim yapısına göre seçilmelidir. Yani yüksek rakımlara Yalova cevizi ekerseniz, elde edeceğiniz verim de düşük olacaktır.

Dikilecek ceviz fidanı türü tespit edildikten sonra, ceviz türünün tozlayıcı çeşidi de belirlenmelidir. Düzenli aralıklarla tozlayıcıların dikilmesi, verimli bir bahçe için oldukça önemlidir. Her bir ceviz türünün tozlayıcı çeşitleri, internet üzerinde yer alan tablolarda açıkça belirtilmiştir. Belirli oranlarda (%5-10) tozlayıcı dikimi sayesinde döllenmeyi ve meyve verimini artırabilirsiniz.

  • Bakım Planı Aşaması

Diyelim ki tüm adımları analiz edip planladınız ve sonrasında dikim işlemini gerçekleştirdiniz. Tam bu aşamada ceviz ağacının ve bahçesinin genel bakım işlerini planlamanız gerekir. Don, dolu ya da aşırı sıcaklık olaylarında alınacak önlemleri önceden planlamanız gerekir. Bunun için meteoroloji takvimi alabilirsiniz. Bu sayede düzenli bakım sağlayarak ceviz bahçesinin daha kaliteli sonuçlar ortaya koymasını sağlayabilirsiniz.
 

Ayhan Çekmez

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0