Ceviz Fidanı Dikiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Ceviz Fidanı Dikiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Verimli ve sağlıklı bir ceviz bahçesine sahip olmak istiyorsanız ceviz fidanı dikimi işin oldukça önemli noktalarından biridir. Eğer sağlıklı bir dikim süreci gerçekleşmezse bahçeniz de istediğiniz oranda verimli olmayacaktır. Bahsedeceğimiz noktalara dikkat ederek siz de oldukça verimli bir bahçeye sahip olabilirsiniz.

Toprağın İşlenmesi

Toprağın işlenmesi, ceviz fidanının ihtiyacı olan suyun birikmesi için oldukça önemli olmaktadır. Eğer toprağı işlemezseniz fidanınız yeterli suya ulaşamayacağı için sönük bir gelişim süreci yaşayacaktır.

Fidan Çukurlarının Yerlerinin Belirlenmesi

Ceviz fidanları belirli bir düzen içerisinde dikilmelidir. Aksi halde birbirlerine yakın olan fidanlar birbirilerine zarar vereceği için o fidanlardan istediğiniz düzeyde verim almanız da mümkün olmayacaktır. Çukur yerlerinin belirlenmemesi aşılı ceviz fidanı dikiminde yapılan hatalar arasında en sık karşılaşılanlardan biridir. En sık dikimi yapılan ceviz fidanı çeşitleri chandler ceviz fidanı ve fernor ceviz fidanı dır.

Fidan Çukuru

Fidan çukurunun mümkünse dikimden 2-3 ay önce açılması toprağın havalanması açısından önemlidir. Çukur açılmadan yapılan dikimlerde toprak yeterli oksijeni alamadığı için fidanın gelişimi de istenen düzeyde olmayacaktır. Fidan çukurları ortalama 50 cm derinliğinde olmalıdır. Fidan çukurunun yeterli derinlikte olmaması bitkinin gelişimini engelleyecektir.

Çukurun Gübrelenmesi

Çukurun gübrelenmesi fidanın gelişimini hızlandıracak bir çalışma olacaktır. Yaklaşık olarak 200 gramlık bir kompozit gübre bir fidanın ihtiyacı olan besin değerlerini karşılamaya yetecektir.

Aşı Boğumunun Toprağın Üstünde Kalması

Sık yapılan hatalardan biri de ceviz fidanını dikerken aşı boğumunun toprağın altında kalmasına neden olmaktadır. Bu durum aşının boğulmasına ve çürümesine neden olabilmektedir. Bu da bitkiye ciddi zararlar veren bir durumdur. Eğer bu durumla karşılaşmak istemiyorsanız aşı boğumunun toprağın 10-15 cm yukarısında olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Böylece ceviz fidanınızın sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamış olursunuz.

Cevizde İlk Budama

İlk budama aşılı ceviz fidanı dikiminde dikkat edilecek noktalar arasında önemli bir yete sahiptir. Budama ağaçların daha sağlıklı ve kontrollü bir şekilde büyümeleri için yapılması gereken önemli bir noktadır. Dikilen fidanlar ilk kışın sonunda eğer 70 cm boyuna ulaştıysa tepe budaması yapılması gerekmektedir.

Ayhan Çekmez

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER