Çiğ Süt Desteğine İlişkin Esaslar Belirlendi

Süt üreticilerine bu yıl verilecek olan çiğ süt desteği ve süt piyasasının düzenlenmesine ilişkin hususlar belirlendi. 2020 Yılında yapılacak Çiğ Süt Desteği ve Süt Piyasasının Düzenlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazetede yayınlandı.

Çiğ Süt Desteğine İlişkin Esaslar Belirlendi

Süt üreticilerine bu yıl verilecek olan çiğ süt desteği ve süt piyasasının düzenlenmesine ilişkin hususlar belirlendi. 2020 Yılında yapılacak Çiğ Süt Desteği ve Süt Piyasasının Düzenlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazetede yayınlandı. Kararla çiğ süt üretiminde sürdürülebilirlik ve üretici fiyatlarında istikrar korumak amaçlandı. Karara göre üretmiş olduğu çiğ sütü, süt işletme tesisine satan, birlik ve kooperatif gibi üretici örgütüne üye olan yetiştiricilere, manda, inek, koyun ve keçi sütü ile soğutulmuş inek sütüne, üretici örgütleri kanalıyla pazarlanan soğutulmuş inek sütüne, Tarım ve Orman Bakanlığının belirleyeceği dönemlerde destekleme ödemesi verilecek.

ET VE SÜT KURUMU'NA SATAN ÜRETİCİLER YARARLANABİLECEK

Ari işletme belgeli süt üreten işletmeler, çiğ sütlerini, ürünün arzı, satışı bulunan işletme kayıt belgesine sahip ve Bakanlık Süt Kayıt Sistemi'ne (BSKS) kayıtlı yerel perakendecilere, işletme kayıt belgesine sahip BSKS'ye kayıtlı süt dolum tesislerine fatura veya müstahsil makbuzu karşılığında satmaları şartıyla çiğ süt desteklemesinden faydalanabilecek. Süt piyasasının düzenlenmesi uygulamasında, ESK tarafından yapılan alım ve satım arasında oluşacak fark, hayvancılık destekleme bütçesi tarafından karşılanacak. Süt piyasasının düzenlenmesine ilişkin uygulama 2 yıl sürecek.

KESİNTİ ORANLARI

Merkez birliğini kurmuş ıslah amaçlı yetiştirici birlikleri ve üretici birlikleri veya tarımsal amaçlı kooperatif üyeleri hak ettikleri desteklerden, belirlenen oranlarda çiftçi örgütlerini güçlendirme adı altında sistem üzerinden kesinti uygulanacak. Kalan miktar yetiştirici ve üreticilerin hesabına yatırılacak. Bu yıldan kalan ödemeler 2021 yılı bütçesinde hayvancılık desteklemeleri için ayrılacak ödenekten yapılacak.

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0