Diş İmplantı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Diş İmplantı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Diş İmplantı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

 

Eksik olan dişlerin yerine yeni bir diş takılmasını sağlayan tedavi yöntemlerinden bir tanesi de diş implantı tedavisidir. Diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha başarılı olan implant, işlem sırasında diğer dişlere zarar verilmemesinden dolayı en güvenilir tedavilerden birisidir. Köprü ve kaplama gibi tedavilerde dişler arasında boşluk olan yere tek başına bir işlem uygulamaz. Bunun için diğer dişler ile ilgili de işlem yapılması gerekir. Diş implantı tedavisi dişlerin fonksiyonlarının daha iyi yerine getirilmesini sağlayan ve görsel olarak da daha güzel gözükmesini sağlayan bir tedavidir.

Diş implantı insan vücudu ile tamamen uyumlu olan vidalar kullanılarak yapılır. Bu vidalar titanyum malzeme kullanılarak yapılırlar. Tedavi sırasında kullanılan titanyum vidalar insanların diş dökünün işlevini yerine getirmesi için üretilirler. Bu yapay diş kökleri çene kemikleri ile çok uyumludur. Ağız içinde herhangi bir diş boşluğunda ya da birden fazla boşluk olduğunda diş implantı tedavisi rahatlıkla uygulanabilir. Tedavi sonrasında hasta aynı gün normal hayatına döner ancak birkaç gün boyunca dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. İmplant tedavisi klinik bir ortamda diş hekimi tarafından yapılır. İşlem yapılacak olan bölgeye lokal anestezi uygulamak işlemin ilk aşamasıdır. Bölgenin uyuşması sağlandıktan sonra diş eti açılır ve kemiğin ortaya çıkması sağlanır. Diş hekimi çene kemiğine küçük bir delik açar ve deliği implantın gireceği boyuta kadar büyütür. Sonrasında ise açılan kemik deliğine diş implantı güzel bir şekilde vidalanır.s

İmplantın çene kemiğine takılmasından sonra kemik ile iyice uyum sağlaması için belirli bir süre beklemek gerekir. Bu süre genellikle iki üç aylık bir zaman dilimini kapsar. İmplantın zarar görmemesi için en üst katmana geçici olan koruyucu bir kapak takılır ve dişeti hekim tarafından dikilir. Birkaç ay sonra koruyucu katman çıkarılarak implantın üzerine hastanın durumuna göre geçici ya da kalıcı kuron yerleştirilir. Bu kuronlar porselen olabileceği gibi zirkonyom da olabilir. Diş implantı tedavisinden sonra diş hekiminin tavsiye ettiği şekilde hareket etmek ve önerilen ilaçları kullanmak iyileşme sürecinin hızlandırılmasını sağlar.

Kaynak : //ztydis.com/dis-implanti/

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0