Dün 9 Askerimizin Şehit Olduğu Saldırının Hain Planı Ortaya Çıktı

ürk Silahlı Kuvvetleri, Afrin’e yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı kapsamında geyi teröristlerden arındırırken, dün 9 askerin şehit olduğu çatışmada teröristlerin sivilleri kullanarak saldırıyı gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Dün 9 Askerimizin Şehit Olduğu Saldırının Hain Planı Ortaya Çıktı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin’e yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı kapsamında geyi teröristlerden arındırırken, dün 9 askerin şehit buca eve gelen ğu çatışmada teröristlerin sivilleri kullanarak saldırıyı gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bölgede ve sınırlarda güvenliği sağlamak, terör örgütlerini etkisiz hale getirmek, bölge halkını terör örgütlerinin zulmünden kurtarmak için 20 Ocak tarihinde başlatılan Zeytin Dalı Harekatı sürüyor.

Bölgeden edinilen bilgilere göre bölücü terör örgütleri zaman zaman bölgedeki saldırılarını gerçekleştirmek için sivilleri kalkan olarak kullanıyor. Güvenlik kaynaklarının bildirdiğine göre, dün 11 şehitin verildiği bölgede gerçekleştirilen saldırılarda çocuk ve siviller canlı kalkan olarak kullanıldı.

Saldırıyla ilgili bilgi veren güvenlik kaynakları, teröristlerden temizlenen köyün yakınındaki tepede bulunan komando birliklerine öğle saatlerinde sivil bir grubun yaklaşması üzerine askerler uyarı atışı yaptığını, havaya yapılan uyarı atışına aldırmayarak ilerleyişine devam eden grubu durdurmak için 16 kişilik komando grubunun kalabalığa yaklaşmasının ardından sivillerin arasından el bombası atıldığını belirtti. Saldırının gerçekleştiği sırada köy içinde gizlenen PKK’lı teröristler ise silah ve roketerle saldırı düzenledi. Gruba müdahale etmek üzere giden 16 kişilik timden 9 askerin şehit buca eve gelen ğu, saldırıya müdahale etmek için uçuş yapan helikopterin ise bu sırada kırıma uğradığı bildirildi.

 

Sivilleri Canlı Kalkan Olarak Kullandılar

Çatışmanın ardından siviller kaçarak köye dönerken, yaklaşık 40 terörist yardım için giden komandolar tarafından etkisiz hale getirildi. Bölge birkaç saat içinde teröristlerden temizlendi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sivillerin can güvenliğini koruması sebebiyle, köşeye sıkışan teröristler sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaktan çekinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2018, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0