Erdoğan: İdlib'deki bu hareketlilik devam edecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek" açıklamasında bulundu.

Erdoğan: İdlib'deki bu hareketlilik devam edecek!

AK Parti'nin Afyonkarahisar'daki kampında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'deki son vaziyete ait kritik izahlarda bulundu. 

Erdoğan, "Fırat Kalkanı Harekatı'yla kendimize bölgemizde açtığımız alanı şimdi İdbil'in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın çabası içindeyiz. İşte bugün sözgelimi İdbil'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek" diye konuştu.

Erdoğan, "Halep'ten kaçmak suretiyle İdlib'e gelen kardeşlerimize, ne olursa olsun, 'İster ölün ister kalın' diyemeyiz. Onlara biz elimizi uzatmak vaziyetindeyiz. Şu anda da bu adım atıldı, devam ediyor. Suriye hudutlarımız süresince bir terör koridoru oluşturulmasına da katiyen müsaade etmeyeceğiz" . 

 

"İSİMİ İZAH EDİR"

Konuşmasının hemen peşinden gazetecilerin suallerini cevaplayan Erdoğan, "Fırat kalkanı bitti. Bunun da isimi izah edir. Şu anda Özgür Suriye Silahlı gücü yürütüyor. Daha askerimiz orada değil" .

 

Erdoğan, şunları söyledi: "Özgür Suriye Silahlı gücü'nun yürüttüğü bir operasyon. Fakat bu, Türkiye - Rusya birlikte yapacağımız, yapmakta ğumuz önceden de söylediğimiz gibi... İdlib'in içinin bizim tarafımızdan savunması, hududun dış tarafı da Rusya tarafından savunmasının sağlandığı bir bölge. Zira orada yaşayan insanların güvenliği noktasında böyle bir adımı attık. Rejimle münasebetler Rusya'nın yürüttüğü bir süreç. Diğer noktada da Türkiye olarak biz önlemlerimizi aldık. Alıyoruz. (Türkiye'ye olası göç sualine) Her türlü hazırlıklarımız, her türlü önlemimiz mevcut."

Türk silahlı gücü Suriye’de iç ın başlamasından sonra Suriye'ye iki sefer daha giriş yapmıştı.

Öncelikle 22 Şubat 2015’de “Şah Fırat” isimi verilen operasyon ile Suriye'ye giriş yapan Türk askeri, Süleyman Şah türbesinin bulunduğu yerin terör örgütü DEAŞ’ın hakimiyetine geçme tehlikesinin artması nedeniyle türbeyi Türkiye hududu yakınındaki Suriye Eşmesi’ne taşımıştı.

Türk askeri, 24 Ağustos 2016’da da Suriye hududunda Azez-Cerablus hattını ve El Bab’ı terör örgütü DEAŞ’tan temizlemek için Fırat Kalkanı Harekatı yapmıştı.

BAŞLANGICI ASTANA!

Aslında TSK'nın İdlib'e hareketinin temeli Astana'da İran, Türkiye ve Rusya arasında varılan, Suriye'deki çatışmasızlık bölgesi uzlaşmasına dayanıyor. ASTANA'DA VARILAN UZLAŞMA NEYDİ? Astana toplantısında İdlib’de kurulacak çatışmasızlık bölgesi üzerinde Türkiye, İran ve Rusya mutabakata varmıştı. İdlib’in kuzeyine Türk askerinin konuşlanması kararlaştırılmıştı. İdlib’de, 500 asker konuşlanacak. Ancak bu askerler muharip olmayacak. Bu bölgedeki sivil geçişleri, beşeri yardımlar ve çatışmasızlığın sürmesi için görev yapacak. İhtiyaca göre, asker sayısı artırılıp azaltılabilecek. İdlib’de 3 ülkenin askeri konuşlanması Nisan 2018’e kadar sürecek. İki öncü, konuşlanmanın ne vakit yapılacağına, hudutlarının ne olacağına, ne tür silahlar bulundurulabileceğine karar verecek.

İKİNCİ MERTEBE ANKARA'DA ERDOĞAN-PUTİN BULUŞMASI

Bu sürecin ardından 28 Eylül'de Türkiye ziyareti gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müzakeresinde her ne kadar bir hayli konu konuşulsa da sonrasında yapılacak ziyaret trafiği gösterdi ki, buluşmanın asıl odak noktası Suriye'deki çatışmasızlık bölgesine işlerlik kazandırmanın yöntemleriydi.Erdoğan, Putin ile müzakeresinin ardından yaptığı ortak medya toplantısında "Astana toplantısının neticelerini ele aldık" demişti.

REİSİCUMHUR ERDOĞAN (PUTİN İLE ORTAK BASIN TOPLANTISINDAN) İdlib çatışmasızlık bölgesine işlerlik kazandırılmasına yönelik çalışmalarımızın seyrini, bundan sonraki süreçte de alakalı arkadaşlarımızın bu işi çok daha yoğun bir şekilde sürdürmelerini karara bağladık.

ÜÇÜNCÜ GARANTÖR ÜLKE İRAN'A ZİYARET

Astana sürecinin üç garantör ülkesinden biri olan Rusya ile Putin'in Ankara ziyaretinde yapılan müzakerelerin ardından geriye yalnızca üçüncü garantör ülke olan İran kalmıştı. Erdoğan'ın İran'a ziyaretinde iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde ehemmiyetli gelişmeler yaşandı. Ancak elbette Manevi ile yaptığı müzakerede Erdoğan, Suriye için üçlü mekanizmaya ve çatışmasızlık bölgesine yönelik çok ehemmiyetli sinyaller verdi.

REİSİCUMHUR ERDOĞAN (MANEVİ İLE ORTAK BASIN TOPLANTISINDA) Suriye'de bir üçlü mekanizma var. Orda da Rusya, Türkiye ve İran olarak Astana süreciyle devam eden bir süreci işletiyoruz. Tabiki bu üçlü mekanizmanın mücadelenin, oradaki mağdur ve mazlum insanların kurtuluşuna vesile olacaktır. Tüm dünyadaki mazlumların, mağdurların kurtuluşu için vereceğimiz mücadele inanıyorum ki bizler üzerinde ehemmiyetli bir görevdir. Bu süreç içerisinde alakalı bakanlarımız, gerek silahlı kuvvetlerimiz, gerek istihbarat örgütlerimiz her türlü çalışmayı yapmaktadır

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2017, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0