Fetö'nün altin rezervi izmir'den cikti!

FETÖ'nün Ege Bölgesi'ndeki yeni yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında İzmir'de gözaltına alınan çiftin evinde...

Fetö'nün altin rezervi izmir'den cikti!

İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato'nun koordinesinde yürütülen FETÖ/PDY soruşturması dahilinde Ege Bölgesi'nde "Altın Şehir" isimi altında yeni yapılanmaya giden örgütün faaliyetlerine ait yeni bilgilere erişildi.

Habertürk Haber Merkezi'nin haberine göre; örgütün Ege Bölgesi'ndeki faaliyetlerini örgütledikleri öne sürülen H.K. (41) ve eşi M.K. İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin tertip ettiği operasyonla gözaltına alındı. Evde yapılan aramada H.K. ve M.K. için tertip eden düzmece pasaport ile örgütün yeni yapılanmasını çözecek çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi. H.K.'nın adreslerinde ve üzerinde 10'a yakın cep telefonu bulunması dikkat çekti. PARALAR YASTIKTAN ÇIKTI

 

H.K.'nın üzerinde ve iki değişik adresinde yapılan aramada 448 bin 468 AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doları, 16 bin 516 lira, 765 euro ile bir miktar Suudi Arabistan riyali bulundu. 

442 bin 15 AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doları H.K.'nın evindeki bir yastığın içerisine tülbente sarılıp gizlenmiş halde bulundu. Operasyonda gözaltına alınan diğer zanlılar B.G., E.U. ve M.E.'nin hanelerinde ise FETÖ tutuklularına eriştirilmek üzere toplandığı öne sürülen 4 bin 365 lira ele geçirildi. H.K.'nın yine yapılanmaya giden örgüte yönelik 25 Temmuz'da başlatılan operasyon sonrası deşifre ğunu düşünerek eşi ve 12 yaşında olan çocuğuyla kaçma hazırlığı yaptığı öne sürüldü. Sakallarını tanınmamak için uzattığı öne sürülen öğretmen H.K. ve eşi M.K.'nın sorgusu sürerken irtibatlarının istihbarat birimlerince incelendiği kayldi. H.K.'nın FETÖ'nün kapatılan dershane ve eğitim müesseselerinde görev yaptığı belirledi.RÖPORTAJ DİYE MAZNUN YAKINLARI İLE GÖRÜŞMÜŞLER

Aynı zamanda gözaltına alınan zanlıların ramazan ayı süresince "iftar yemeği organizasyonu", "mağdur zarfı", "himmet" isimi altında para topladıkları, bu paraları tutuklu örgüt üyelerinin yakınlarına eriştirdikleri, ayrı olarak poşetlerle gıda yardımı götürdükleri belirtildi. Cezaevindeki FETÖ maznunlarının dışarıdaki yakınları ile de bağlantı kuran kimi zanlıların, bu müzakerelere "röportaj" isimi altında gittikleri, müzakereleri sosyal medya aracılığıyla algı oluşturmak emeliyle yaymayı tasarıladıkları da ileri sürüldü.25 Temmuz'da İzmir merkezli İstanbul, Muğla ve Aydın'da tertip eden operasyonda haklarında yakalama kararı çıkartılan 137 kuşkuludan 125'ini gözaltına almıştı. Bazı örgüt üyeleri Bornova'da toplantı halindeyken gözaltına alınmış, FETÖ'nün İzmir'de sözde "Altın Şehir" eyalet yapılanmasına gittiği ve şubat ayından bu yana faaliyette bulundukları saptamıştı. Kuşkuluların, örgütü ayakta tutmaya yönelik çalışmalar yaptığı, cezaevindeki örgüt azalarına "yardım" isimi altında para topladıkları, tutuklu FETÖ üyeleriyle irtibat sağladıkları ve ramazan ayında faaliyetlerini yoğunlaştırdıkları öne sürülmüştü.Önceden ile ilgili yakalama kararı bulunan örgütün sözde "Ege Bölge İmamı" N.K. Bornova'da saklandığı haneden kaçmak isterken gözaltına alınmıştı. N.K.'nın da aralarında bulunduğu 125 zanlıdan 60'ı gözaltına alınırken, 57 kuşkulu adli kontrol koşuluyla, bir kişi cumhuriyet savcılığından, 4'ü ise emniyetteki işlemlerin hemen peşinden serbest bırakılmıştı. 3 zanlının emniyetteki işlemleri sürerken 12 kuşkuluyu yakalama çalışmaları devam ediyor.

fetö izmir

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER