GARANTİLİ İZOLASYONLU ÇELİK BACA

Metal bacalar veya havalandırmalar, duvar bacaları ile aynı işlevi görür. Amaç, yanma ürünlerini binadan hızlı ve güvenli bir şekilde çıkarmaktır. Yoğuşmayı en aza indirmek için egzoz sıcaklıklarını yüksek tutmak önemlidir.

GARANTİLİ İZOLASYONLU ÇELİK BACA

Garantili izolasyonlu OKçelik baca doğru şekilde boyutlandırılmalı ve sıcak olmalıdır. Başarılı bir baca veya menfezin anahtarı; doğru şekilde boyutlandırılması ve mümkün olduğunca sıcak tutulmasıdır. Tipik olarak boyutlandırma, ısıtma sistemi üreticisi tarafından belirlenir. Bazı bacalar, baca gazlarını sıcak ve dış yüzeyi serin tutmak için entegre yalıtıma sahiptir.

Baca Modelleri ve Kullanım Alanları

Garantili izolasyonlu çelik bacalar havalandırma kanalları, doğal gaz, fırınlar, kazanlar ve su ısıtıcıları gibi propan cihazlarda kullanılabilir. Bunlar tipik olarak çift cidarlıdır ve aralarında hava vardır. İç duvarı çelik baca şeklindedir. Dış duvarı da tipik olarak galvanizli çeliktir. Binadan tek duvarlı bir havalandırma konnektörüne bağlantı noktalarından, bir yağmur başlığı ile çatının üzerinde sonlanırlar. Bu üniteler, böyle bir uygulama için özel olarak üretilmedikleri sürece, tüm uzunlukları boyunca dışarıda olacak şekilde tasarlanmamıştır.

Havalandırma Amacı ile Kullanılan Bacalar

Havalandırma amacı ile üretilen çelik baca modelleri, çoğunlukla konut yapımında havalandırma konektörleri olarak kullanılan havalandırma delikleridir. Gaz veya yağ brülörleri için üretilen OKizolasyonlu çelik baca modelleri bu yakıtlar için de uygundur. Havalandırma deliği tipik olarak, aralarında hava boşluğu bulunan çift duvarlı bir havalandırma deliğidir. İç ve dış duvar paslanmaz çeliktir. Bu modeller ekstra olarak sıcaklıklar için test edilir. Çift izolasyonlu çelik baca modelleri A sınıfı, yağ ve bazı odun yakan araçlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bacalar için bir adlandırmadır. Paslanmaz çelik iç ve dış duvarlarda çeşitli yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. İzolasyonlu çelik baca modelleri yakındaki yanıcıların aşırı ısınmasını önler.

Katı Yakıtlar için Baca Modelleri

Katı yakıtlar için tasarlanan bacalar, diğer üretim modellerinde olduğu gibi OKbaca raporu belgelidir. Bu modeller diğerlerine göre daha ağırdır. Daha güçlü bir iç astar ve daha fazla yalıtıma sahiptirler. Katı yakıtlar için üretilen bacalar odun sobaları ve fırınları ile bazı şömineler için gereklidir. Hava kanalları benzer yakıtlar kullanan birden fazla cihaza hizmet edebilir. Aynı zemin seviyesinde olmalarına rağmen, birden fazla yağ ateşlemeli cihaz, baca raporu onaylı havalandırma bacalarında kullanılabilir. Paslanma Baca üreticisinin önerileri çok çeşitlidir ve arz edilen ürünler yerel uygulamalarda farklılık gösterebilir.

Baca Ara Elemanları

Bir baca ne kadar kaliteli olursa olsun bağlantı elemanlarında sorun varsa işlevini yerine getirmeyecektir. Bu nedenle baca raporu bulunan çelik bacaların kilit veya kilitleme bantları da standartlara uygun olmalıdır. Metal menfezlerin ve bacaların bölümleri mekanik olarak bir büküm kilit mekanizması veya kilitleme bantları yoluyla bağlanır. Kilitleme bantları daha pozitif kabul edilir ve daha yeni sistemlerde yaygın olarak kullanılır. Her iki bağlantı türü de gevşeyebilir. Bacalarda kullanılan duvar adaptörü çok kompakttır ve olası bir soğuk köprüyü önlemek için yalıtım malzemesi görevi görür. Bu, tavandan bağlantı için pahalı adaptörlerden tasarruf etmek için yenilikçi bir çözümdür. Tüm baca ürünleri baca sistemlerine sofistike ve zarif bir görünüm kazandıran daha küçük bir kilitleme bandı boyutuna izin veren ve ihtiyaca göre değişen farklı derinliklerdeki girişe sahiptir.

Tufan Tazegül


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0