Glutensiz Beslenme Sağlığa Zararlı Mı

Hazır gıda sektöründen önce insanlar kendi yedikleri gıdaları kendileri üreterek aslında bir nevi sağlıklı yaşamın anahtarını bulup uyguluyorlardı.

Glutensiz Beslenme Sağlığa Zararlı Mı

Hazır gıda sektöründen önce insanlar kendi yedikleri gıdaları kendileri üreterek aslında bir nevi sağlıklı yaşamın anahtarını bulup uyguluyorlardı. Zaten insanların temel ihtiyacı olan gıda aynı zamanda vücudunda da ihtiyacı olması sebebiyle önemli bir yapı taşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok insan gıdalardan dolayı hastalanarak ciddi şekilde tedaviler görmekte ve istediği birçok gıdayı yiyememektedir.

Aslında gıda şirketlerinin insanlarda yapmaya çalıştığı, daha doğrusu insan sağlığına direkt olarak etki etmeye çalıştığı noktanın da bu olduğunu söylemek gayet yerinde bir saptama olacaktır. Çünkü birçok gıda şirketi hazır gıda teknolojisi ile seri üretim mantığında gıdaların içine ne koyduğu belli olmadan piyasaya sürmektedir. Bu sebeple de insanların hasta olmasına net bir biçimde öncülük etmektedir.

Glutensiz Beslenme Sağlığa Zararlı mıdır?

İnsan vücudu her türlü gıdaya, minerale, vitamine hatta mikroba bile gerekli şekilde yaratılmıştır. İnsan vücudunda da sadece iyi bakteriler değil kötü bakteriler hatta insan bünyesine zararlı maddelerde bulunmaktadır. Ancak bu maddeler kesinlikle ve kesinlikle vücudun sağlığı açısından oldukça önemlidir. İnsan vücudu mikrop denilen bakteriyi aldığında eğer tanıyorsa ona göre bir antikor üretir ve o ürettiği antikor o bakteriyi anında yok eder. Bu sebeple de insan vücudunun her türlü gıdaya hatta her çeşit gıdaya mutlak suretle ihtiyacı vardır. Tahıl gıdaları da buna net bir biçimde dâhil olan gıda çeşididir.

İnsan bünyesinin tahıl gıdalarına ve ekmek gibi temel besin maddelerine mutlak suretle ihtiyacı vardır. O yüzden birçok kişi farkında olmadan kendi bünyelerine bu gıdaları keserek zarar vermektedir. Diyetisyenler sadece işin kilo verme yönüne odaklanarak insanların vücudunun ihtiyacı olan gıdaları anlamaz ya da anlatmak istemezler. Lakin insan vücudunun her çeşit besine ihtiyacı olduğu gibi glüten denilen gıdaya da net bir şekilde ihtiyacı olduğu açıktır. O sebeple glüten alerjisi olmayanların kesinlikle ve kesinlikle glüten içeren maddeleri yemeleri gerekmektedir. Bu aslında onların vücutlarının ihtiyacıdır. Eğer ki bir maddeyi vücuttan keser iseniz, vücut o maddeyi buluncaya kadar zayıf düşecek hatta organlar tam anlamıyla çalışmayacaktır. Bu daha büyük bir risktir.

O halde şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki; çölyak hastası olmayanlar veya gluten alerjisi olmayanlar için glutensiz beslenme kesinlikle sağlıklı bir beslenme şekli değildir.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0