Hekimlerin çalışma ortamlarına düzenleme geliyor

Hekimlerin çalışma ortamlarına düzenleme geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlıkta şiddetin önlenmesi konusunda hekimlerin yükünü azaltan ve fiziksel ortamları iyileştiren yeni bir düzenlemenin hayata geçeceği müjdesini verdi.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planında yer alan düzenlemeye ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Hayatın hiçbir yerinde şiddeti görmek istemediğini belirten Bakan Koca özverili ve fedakâr sağlık çalışanlarına yönelik yapılan şiddeti asla kabul etmediklerini vurguladı.

Bakan Koca şiddet uygulayan kişilerin karakolda serbest bırakılmaması, olayın bir kamu davası gibi görülmesi için yeni bir yasal düzenlemenin yapılacağını hatırlattı.  Sağlıkta şiddetin önlenmesi konusunda Türk Ceza Kanununda yeni bir düzenleme TBMM gündemine geldiğini belirtti. Bu konuda Bakan Koca "Özellikle cezaların ötelenmesi, paraya çevrilmesi gibi durumların devre dışı kalmasını arzuluyorum. Bu konuyu da birçok platformda gündeme getiriyorum." ifadesini kullandı.

Koca, şiddeti önleme eylem planının da devreye gireceğini bildirerek, "Özellikle hekimlerimizin, çalışanlarımızın hem hasta yükünü azaltan hem de fiziksel ortamlarını düzenleyen bir yaklaşımla, vatandaşın sağlık okur yazarlığını artıran, hekim-hasta iletişimini güçlü kılan, hizmeti sunarken güvenli ortamı sağladığımız bir eylem planı devreye girecek." dedi.

Aile hekimlerine yönelik şiddetin daha sık yaşandığını söyleyen Koca, "Hastalarda aile hekimine görünmeden reçete yazdırma yaklaşımının olduğunu görüyoruz. Bunun olmaması için vatandaşa bunu daha çok anlatmamız gerekiyor. Reçete, hekim hastayı muayene ettikten sonra yazılabilir. Kronik bir hastalığınız olabilir, bu kronik hastalıkla ilgili takipli hasta olabilirsiniz. Bununla ilgili de bir rapor söz konusu olabilir. İlacınız bittiyse bu rapor çerçevesinde ilacı yazdırmak için gidebilirsiniz. Bir hastalığınız olabilir, bu durumda da yine hekim muayene ettikten sonra reçete yazılabilir." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 02:43

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0