Hes Kodu Nedir?

Hes Kodu Nedir?

Hes Kodu Nedir?

Sağlık bakanlığının almış olduğu önlemler kapsamında yurt içi ve yurt dışı seyahatleriniz için zorunlu hale gelen bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Yolcuların güvenli yolculuğu hedeflenerek yapılmış olan sistem 24 saat öncesinde sistemin kontrolü ile sağlanmaktadır.

Hes Kodunu Nasıl Alabilirim?

- Sağlık bakanlığı tarafından hazırlanan “hayat eve sığar” butonu üzerinden “Hes kodu işlemleri” kısmına tıklanır. Kod kullanım süresi seçilmek suretiyle hes kodu oluşturularak hes kodu nasıl alınır işlemi başarıyla gerçekleştirilir.

- HES yaz boşluk bırak; Tc kimlik no, kimlik kartının ön yüzünde yazılı olan seri no’sunun dört hanesi ve paylaşım süresi girmek suretiyle 2023 mesaj atılarak da başvuru gerçekleştirilebilmektedir. İşlem süresi sonunda seyahatiniz için geçerli olacak gün sayısı oranında kod cep telefonunuza gelecek ve işle sonlanacaktır.

- E-devlet kapısı üzerinden de rahatlıkla hes kodu alabilirsiniz.

Hes Kodu Alınırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Paylaşım sürenizin seçmiş olduğunuz uçuş tarihinden 7 gün fazla olmasına dikkat etmelisiniz. Uçuş 5 gün sonra ise 12 gün geçerli paylaşım süreli kod oluşturmalısınız. Paylaşım süresi belirtilmemesi halinde süre 1 yıl ile sınırlı olarak kalacaktır. Şayet sınırlı gün sayılı kod oluşturuyorsanız uçuş günlerini çok dikkatle seçmenizde yarar vardır. Bu işlemi doğru yapamazsanız rezervasyonlarınızın onaylanmaması gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Yine hatalı kişisel veriler de seyahatinize engel teşkil edeceğinden doğum tarihi, iletişim gibi bilgileri doğru girmelisiniz.

Hes Kodu Paylaşım Süresi Nedir?

Talep edilen hes kodunun aktiflik süresi demektir. Uçak bileti alırken paylaşım süresi uçuş tarihinden en az yedi gün fazla olmalıdır ki gidiş dönüşlerde seyahat onay sıkıntısı yaşamamak açısından önemlidir. Dilerseniz uygulama yardımıyla paylaşım süresini sınırsız olarak belirlemeniz de mümkündür. Sms ile başvurursanız paylaşım süre alanını boş bırakmanız halinde bu süre bir yıl olarak belirlenecektir.

Hes Kodu Almak Zorunlu mudur?

Tüm yurt içi ve dışı yolculuklar için artık bu kodu almak zorunlu hale getirilmiştir. Şayet yolculuğa çıkacaksanız bu kodu almanız zorunludur. Yalnızca 0-2 yaş arası bebek yolcular için zorunluluk yoktur. Bu işlemlerin tümü her başvuru için ayrı ayrı uygulanmaktadır.

Ayhan Çekmez

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER