Hükümet Harekete Geçti! “Türk” İbaresi Kaldırılıyor!

Hükümet, meslek örgütlerinin başlarında yer alan “Türk” ibaresinin kaldırılmasına ve faaliyetlerinin düzenlenmesine ilişkin çalışma başlattı.

Hükümet Harekete Geçti! “Türk” İbaresi Kaldırılıyor!

Hükümet, meslek örgütlerinin başlarında yer alan “Türk” ibaresinin rılmasına ve faaliyetlerinin düzenlenmesine ilişkin çalışma başlattı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Tabipler Birliği’nin Afrin’e yönelik yapılan operasyon hakkında yaptığı skandal açıklamanın ardından “Başındaki 'Türk'  ifadesi zaten Bakanlar Kurulu kararıdır. Bir defa onun oradan hemen, süratle çıkarılması lazım. Sadece Tabipler Birliği değil, Türkiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey” şeklinde açıklamada bulunmuştu. Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından meslek örgütlerinin isimleri gündeme geldi.

Meslek örgütlerine yönelik çalışma başlatan hükümet, Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’nin de aralarında bulunduğu meslek örgütlerine yönelik isim ve faaliyetlerine ilişkin düzenleme yapacak.

Yapılacak düzenleme kapsamında kanun değişiklikleri de gündeme alınarak söz konusu birliklerin isimlerindeki “Türk” ifadesinin de silinmesi söz konusu olacak.

Değişiklikler kapsamında serbest avukatlık için Barolar Birliği’ne kayıt olma ve serbest doktorluk yapabilmek için de Tabipler Birliği’ne üye olma şartı ortadan rılacak. Mühendis, doktor, avukat gibi meslek sahipleri diledikleri kuruluşa üye olabilecek.

Ayrıca söz konusu meslek örgütlerine kamudan kaynak aktarılması gibi uygulamalara son verilecek.

Türkiye Barolar Birliği’in isim ve faaliyetlerinde düzenleme yapabilmek için 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nda , Türk Tabipler Birliği’nin isim ve çalışmalarıyla ilgili değişiklik yapabilmek için de 6023 sayılı Türk Tabipler Birliği Kanunu’nda düzenleme yapılması gerekiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2018, 22:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0