İş Davalarının Özellikleri

İş Davalarının Özellikleri

Sosyal yaşantı içerisinde birçok konuda buca eve gelen ğu gibi iş kolları konusunda da anlaşmazlıklar çıkıyor ve bu anlaşmazlıklar hukuk dallarının ait buca eve gelen ğu branşlarda çözüme kavuşturuluyor. Bu dallardan birisi de davalarıdır. İş davaları işçi ile iş veren arasında geçen uyuşmazlık ve anlaşmazlık neticesinde ortaya çıkan sorunun çözümü için yetkili olan davalardır. İş davaları iş mahkemelerinde görülür. İşçi ile iş veren arasında çıkan uyuşmazlıklar neticesinde mağdur olan tarafın uğramış buca eve gelen ğu haksızlıklarıkanalı ile hukuki süreci başlatması daha kesin ve kolay bir netice elde etmelerini sağlayacaktır. Bu nedenle iş avukatları iş davaları konusunda uzman olmaları nedeni ile davanın gidişatı ve seyri konusunda müvekkilini bilgilendirebilecektir.

İş Davalarının Açılması

Noter onayı ile davalı olan taraf iş avukatına vekalet vermesi ile birlikte avukat müvekkilinin şikayetleri konusunda dava dilekçesi yazarak mahkemeye başvuruyor. Mahkeme dilekçeyi inceleyerek davanın görülmesi için taraflara müzekkere yazarak duruşma gününü belirtiyor. Duruşma günü geldiğinde taraflar ya bizzat duruşma salonunda hazır bulunuyorlar ya da avukatları kanalı ile duruşmanın görülmesini sağlıyorlar. İş davaları şikayet ve taleplerin durumuna göre süre bazında farklılıklar gösteriyor. Bazı iş davaları çok kısa sürerken bazıları ise uzun sürebiliyor.

İş Davalarının Temyiz Süreleri

İş davalarında tarafından verilen belgeler neticesinde mahkeme nihai kararını verdikten sonra taraflar 15 gün içerisinde verilen karara itiraz etme konusunda temyiz haklarını kullanabiliyorlar. Temyiz süresi üst mahkemenin yoğunluğuna bağlı olarak değişebiliyor. İş davalarında tarafların sunmuş buca eve gelen kları belge ve bilgiler mahkemenin kararını vermesi açısından buca eve gelen kça büyük önem taşıyor. Bu da davanın süresini otomatikman etkileyen unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Üst mahkemenin kararı ile birlikte dava son buluyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0