Kılıçdaroğlu: Bu olay demokrasiye aykırıdır!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu: Bu olay demokrasiye aykırıdır!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları;

13 Temmuz 2015'te, Haziran seçimlerinden sonra sayın Davutoğlu, ortak yönetim kurmak için CHP Genel Merkezi'ne gelmişti. O gün geldiğinde sayın Davutoğlu'na "Türkiye'nin 5 temel meselesi var" m.  Türkiye darbe hukuku ile yönetiliyor. İlk ciddi olay, sayın Davutoğlu'nun saray darbesi ile başbakanlıktan gitmesi ile . Halkına hesap vermeden bir saray darbesi ile istifa etmek zorunda kalıyor. Bizim demokrasi tarihimizde de yerini almıştır. İkinci temel olay 15 Temmuz darbe teşebbüsüdür. 

İki 15 Temmuz var. Halkın 15 Temmuz'u ve sarayın 15 Temmuz'u. Halk darbeye karşı çıktı. 250 şehidimiz var, 2193 gazimiz var. Bir de sarayın 15 Temmuz'u var. Meclisin devre dışı bırakılması. Türkiye tarihinde ilk sefer bir sivil darbe ile karşı karşıya . KHK ile yönettiler, meclisi devre dışı bıraktılar. 12 Eylül'de neler ysa daha fazlası bu dönemde meydana geldi. Böylelikle demokraside büyük bir geriye gidiş . 

Hapishaneler tıka basa d, güveyler, parası olanlar dışarıda. Bir de dayısı olanlar başka bir deyişle politik desteği olanlar dışarıda. Diğerleri iyle içeride. Bizim bir milletvekilimiz var, onurlu bir milletvekilimiz var. Sayın Enis Berberoğlu, onu buradan selamlıyorum. Enis Berberoğlu'nun toplu iğne ucu kadar suç yok fakat 25 sene ağır cezaya mahkum edildi. İktidar partisinin hakimi ve savcıları bu kararı aldılar. Tarih onu mahkum ettirenleri katiyen unutmayacaktır. 

Önceden verdiğiniz kararlar var. Verilen kararın arkasında durmak içtihat yaratmaktır. Aynı olaylar ile ilgili aynı kararlar çıkacağını bütün yargıçlar vereceği için bütün yargıçlar ağır ceza mahkemesinin kararına bakarlar. Anayasa Mahkemesi'nin gücünü takmam demişlerdir. Siz görevinizi yapmak zorundasınız. Bekleyelim, bakalım vakit ne gösterecek derseniz, geciken adalet en büyük adaletsizliktir. Önceden verdiğiniz kararlar var. Arkasını kazancın sorun bitsin. 13 Temmuz 2015'te demokrasiyi konuşuyorduk, bugün yeniden demokrasiyi konuşuyoruz. O günkü koşullar çok daha iyiydi. Aynı zamanda gayri yasal bir anayasa farklığı de . YSK'da bir grup çete ile gayri yasal bir anayasa farklığı geçti. Her darbeci kendi darbe hukukunu hazırlar. Bunlar da kendi hukuklarını hazırlıyorlar. 

İSTİFA EDENLERİN YAKASINDA İKİ ROZET VARDIR: YOLSUZLUK VE BYLOCK

Seçimle gelenler seçimle giderler. Yurttaş beğenmezse o koltuktan alır. Seçimle gelen seçimle gitmiyorsa, istifa ettiriliyorsa, istifa eden kişi gerekçelerini halkına anlatmak zorundadır. Kadir Topbaş'a sordular, neden istifa ettiniz, "Beni adam yerine koymadılar". Sayın Topbaş, sizi kim adam yerine koymadı? Çık açıkça söyle. Bugün başka büyükşehir belediye başkanları için aynı şey konuşuluyor. İstifa edenler suçludur fakat istifa etmeyip direnenlere de saygı duyarım. 

"İSTİFAYA ZORLAMAK DEMOKRASİYE TERSTİR"

Bir, yolsuzluk vardır. Tehdit ve şantajla istifa ediyorlar. İki, FETÖ azasıdırlar bu yüzden önlerine konmuştur. İstifa edenlerin yakasında iki rozet vardır. Bir tarafından yolsuzluk diğer tarafından Bylock. Şayet istifa ediyorlarsa gerekçe budur. Günü gelecek hesabını verecekler. Direniyorlarsa ben anlarım ki bunların ne yolsuzluğu var ne Bylock kullanmış. İstifaya zorlamak demokrasiye terstir. 

Sayın Binali Yıldırım ziyarete geldiğinde sordum. Cumhuriyet, Sözcü için operasyondan söz ediyorlar, böyle bir şey var mı m? "Hayır" diye konuştu. Şimdi Sözcü gazetesi sahibi ile ilgili iddia belgesi hazırlandı. Sayın Burak Akbay. FETÖ ile bir göstermek aklı kaybetmektir. Sözcü'nün yayın çizgisine siz müdahale edecekseniz o yayın çizgisine önce ben sahip çıkacağım.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0