Mirza Group’tan Mehmet Öğütcüoğlu’nun İthalat İle İlgili Açıklaması

Mirza Group'tan Mehmet Öğütcüoğlu’nun ülkemizdeki 2018 ithalat miktarına dair değerleAnchorndirmeleri piyasanın çok dikkatini çekti.

Mirza Group’tan Mehmet Öğütcüoğlu’nun İthalat İle İlgili Açıklaması

Mirza Group'tan Mehmet Öğütcüoğlu’nun ülkemizdeki 2018 ithalat miktarına dair değerlendirmeleri piyasanın çok dikkatini çekti. Mirza Group'tan Mehmet Öğütcüoğlu’nun fikrilerini sizler için bu mizde derledik. Hükümetin gün geçtikçe artan dış ticaret açığını azaltmaya yönelik şirketlere sunduğu çeşitli teşvikler bulunuyor. Örneğin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ithal edilen 1000 ürünü, 1000 küçük ve orta çaplı işletme ile eşleştirme projesini 2018 başında hayat geçirdi. Bu şirketlerin bir ürünün tasarımdan dağıtımına kadar ki süreçte harcanması gereken masrafların bir kereye mahsus olmak üzere devlet tarafından karşılanıyor. Bu ve benzeri teşviklerle dış ticaretteki açığı en çok yaratan kimyasal, ilaç, yarı iletkenler, gıda, makine, tarım, motorlu taşıtlar sektörlerindeki ara malların Türkiye'de üretilmesi gereken ortam sağlanmış olacak. Yani dışarından herhangi bir mal ithal etmeden bu ürünleri kendi ülkemizde üretebileceğiz ve bunun masrafları devlet tarafından karşılanacak.

Türkiye'de hükümetin verdiği teşvikler sayesinde bu sektörlerde yatırım yapacak yerli ve yabancı yatırımcıları çeşitli fırsatlar bekliyor.

Türkiye'nin ithal ettiği ürünleri, maddeleri incelersek eğer: Türkiye en çok Rusya ve İran'dan doğalgaz ve petrol satın almaktadır. Bunun sebebi sanayi, tarım ve ulaşım gibi pek çok sektörün temel ihtiyacının petrol ve doğalgaz olmasıdır. Bu yüzden bu maddeler en çok ithalat yaptığımız 2 üründür.

Otomotiv ve yedek parça ithalatı Türkiye’nin ithalatından önemli yer tutsa da dış ticaret açığına en az etki eden sektörlerdir. Çünkü Türkiye'de faaliyet gösteren pek çok yabancı otomotiv şirketi yerli yatırımcılarla ortak ğu için ithal ettiğimiz mal yakın ihracat yapmaktayız.

Tıbbi cihazlar, haberleşme araçları başta olmak üzere elektronik ürünler ülkemizin ithalatında önemli bir yere sahiptir. Bu ürünler en çok Çin, Almanya, ABD, İtalya ve Fransa ülkelerinden ithal edilmektedir. Bu ürünler doğalgaz ve petrolden sonra dış ticaret açığını en çok olumsuz etkileyen ürün grubudur.

Mirza Group’tan Mehmet Öğütcüoğlu’na göre hükümet bu tip teşvikleri vermeye devam ettiği sürece dış ticaretteki bu açık kısa sürede hatırı sayılır seviyede azalacaktır.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0