Netflix RTÜK düzenlemesi hakkında resmi açıklama geldi

RTÜK'ün, internet aracılığıyla yayında bulunan dijital mecraların denetlenmesine yol açan yeni yönetmelik hakkında Netflix tarafından ilk açıklama geldi.

Netflix RTÜK düzenlemesi hakkında resmi açıklama geldi

RTÜK'ün, internet aracılığıyla yayında bulunan dijital mecraların denetlenmesine yol açan yeni yönetmelik hakkında Netflix tarafından ilk açıklama geldi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) internet aracılığıyla yayında bulunan dijital mecraları denetlemesine yol açan yeni yönetmelik hakkında Netflix cephesinden ilk açıklama geldi.

Netflix tarafından yapılan açıklamada;

"İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz." İfadesini kullandı.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), İnternet aracılığıyla yayında bulunan Netflix, BluTV ve Puhutv vb. internet televizyonlarına yeni bir düzenleme getirdi.

TÜRKİYE'DE ŞİRKET KURMAK ZORUNDALAR

Buna göre İnternet aracılığıyla yayında bulunan dijital televizyonların yurtiçi-yurtdışı kaynaklı olanları RTÜK denetimine dahil edilecek, bu kurum ve kuruluşların yurt dışı kaynaklı olanları ise Türkiye'de şirket kurmak zorunda kalacak.

"Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik"le yapılan düzenlemeler Resmi Gazete'de yayınlanarak yasalaştı.

RTÜK'TEN YAYIN LİSANSI ALINMASI ŞARTI

Yönetmeliğe göre yayınlarını internet üzerinden yapmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK'ten yayın lisansı alması gerekiyor.

'Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik' başlığını taşıyan yönetmelik, RTÜK'ün geçen yıl eylül ayında yaptığı toplantıda oy çokluğuyla kabul edilmişti. Yönetmelik 24 maddeden oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2019, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0