Öne Çıkanlar Nicolas Maduro Raj Shah Cumhurbaşkanlığı Sistemi AVM Eren Bülbül

Bu haber kez okundu.

NLP nedir ve ne için kullanılır? Dr. Dilarom Demiralay anlatıyor

Nöro-dilbilimsel programlama, birinin düşüncelerini ve davranışlarını, kendileri için istenen sonuçları elde etmeye yardımcı olmak için değiştirmenin bir yoludur.

Nöro-dilbilimsel programlamanın veya nlp'nin popülaritesi 1970'lerde başladığından beri yaygınlaşmıştır. kullanımları fobiler ve anksiyete bozukluklarının tedavisi ve işyeri performansının veya kişisel mutluluğun iyileştirilmesini içerir.

Bu makale, NLP'NİN arkasındaki teoriyi ve uygulamalarını destekleyen kanıtları inceleyecektir.

NLP nedir?

NLP, insanların düşüncelerini ve eylemlerini değiştirmelerini kolaylaştırmak için algısal, davranışsal ve iletişim tekniklerini kullanır.

NLP, dil işlemeye dayanır, ancak aynı kısaltmayı paylaşan doğal dil işleme ile karıştırılmamalıdır.

NLP, başarılı bireylerin düşünce ve davranış kalıplarını tanımlamanın ve başkalarına öğretmenin mümkün olduğuna inanan Richard Bandler ve John Grinder tarafından geliştirilmiştir.

Bunu destekleyecek ampirik kanıt eksikliğine rağmen, Bandler ve Grinder İki kitap yayınladı, the Structure of Magic I ve II ve NLP çıkardı. Popülaritesi kısmen insanların karşılaştığı birçok farklı sorunu çözmede çok yönlülüğünden kaynaklanıyordu.

Nasıl çalışır?

NLP'NİN farklı yorumları tanımlamayı zorlaştırıyor. İnsanların duyusal deneyimlerle öğrendikleri dünyanın iç “haritaları” ile hareket ettikleri fikrine dayanır.

NLP, bir bireyin dünya haritasının bilinçsiz önyargılarını veya sınırlamalarını tespit etmeye ve değiştirmeye çalışır.

NLP hipnoterapi değildir. Bunun yerine, birinin düşüncelerinde ve davranışlarında değişiklikler yapmak için dilin bilinçli kullanımı yoluyla çalışır.

Örneğin, NLP'NİN merkezi bir özelliği, bir kişinin tercih edilen temsil sistemi veya PRS olarak bilinen bir duyusal sisteme karşı önyargılı olduğu fikridir.

Terapistler bu tercihi dil yoluyla tespit edebilirler. “Bakış açınızı görüyorum” gibi ifadeler görsel bir PRS'YE işaret edebilir. Ya da” bakış açınızı duyuyorum " işitsel bir PR'YE işaret edebilir.

Bir NLP uygulayıcısı, bir kişinin PR'LERİNİ belirleyecek ve terapötik çerçevelerini onun etrafında temel alacaktır. Çerçeve, uyum oluşturma, bilgi toplama ve onlarla hedef belirleme içerebilir.

Teknik

NLP geniş bir uygulama alanıdır. Bu nedenle, NLP uygulayıcıları aşağıdakileri içeren birçok farklı teknik kullanır:

  • Ankraj: duyusal deneyimleri belirli duygusal durumlar için tetikleyicilere dönüştürmek.
  • Uyum: uygulayıcı, empati yoluyla iletişimi ve tepkiyi geliştirmek için fiziksel davranışlarını eşleştirerek kişiye uyum sağlar.
  • Swish pattern: davranış kalıplarını değiştirmek veya istenmeyen bir sonuç yerine istenen bir düşünceye gelmek.
  • Görsel / kinestetik ayrışma (VKD): geçmiş bir olayla ilişkili olumsuz düşünceleri ve duyguları ortadan kaldırmaya çalışmak.

Örnekler

NLP, kendini yansıtma, güven ve iletişim gibi becerileri geliştirerek kişisel gelişim yöntemi olarak kullanılır.

Uygulayıcılar, üretkenliği artırmak veya işi ilerletmek gibi iş odaklı hedeflere ulaşmak için nlp'yi ticari olarak uyguladılar.

Daha yaygın olarak, fobiler, depresyon, yaygın anksiyete bozuklukları veya GAD ve travma sonrası stres bozukluğu veya TSSB dahil olmak üzere psikolojik bozukluklar için bir tedavi olarak uygulanmıştır

NLP çalışıyor mu ?

NLP'NİN etkinliğini belirlemek çeşitli nedenlerden dolayı zordur.

NLP, bilişsel davranışçı terapi veya CBT gibi daha yerleşik terapilerle aynı bilimsel titizlik standardına tabi değildir.

Resmi düzenlemenin olmaması ve nlp'nin ticari değeri, etkinliğinin iddialarının anekdot olabileceği veya bir NLP sağlayıcısı tarafından sağlanabileceği anlamına gelir. NLP sağlayıcıları, NLP'NİN başarısına finansal olarak ilgi duyacaktır, bu nedenle kanıtlarının kullanılması zordur.

Ayrıca, NLP ile ilgili bilimsel araştırmalar karışık sonuçlar vermiştir.

Bazı çalışmalar NLP ile ilişkili faydalar bulmuştur. Örneğin, Danışmanlık ve psikoterapi Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir çalışma, psikoterapi hastalarının bir kontrol grubuna kıyasla NLP geçirdikten sonra psikolojik semptomları ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini buldu.

Bununla birlikte, NLP ile ilgili mevcut 10 çalışmanın İngiliz genel uygulama Dergisi'nde yayınlanan bir inceleme daha az elverişliydi.

Nlp'nin anksiyete bozuklukları, kilo yönetimi ve madde kötüye kullanımı da dahil olmak üzere sağlıkla ilgili durumların tedavisinde etkinliği için çok az kanıt olduğu sonucuna varmıştır. Bu, NLP'NİN işe yaramadığını gösteren kanıtlardan ziyade, mevcut olan araştırma çalışmalarının sınırlı miktarı ve kalitesinden kaynaklanıyordu.

2014 yılında, Kanada sağlık ilaç ve Teknoloji Ajansı tarafından hazırlanan bir rapor, NLP'NİN TSSB, GAD veya depresyon tedavisinde etkinliği için klinik kanıt bulamadı.

Bununla birlikte, 2015 yılında yayınlanan bir başka araştırma incelemesi, NLP tedavisinin sosyal veya psikolojik sorunları olan bireyler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur, ancak yazarlar daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söylemiştir.

NLP teorik olarak da destek alarak eksik kanıt için eleştiri çekti.

2009 yılında yayınlanan bir makale, otuz yıl sonra, NLP'NİN arkasındaki teorilerin hala güvenilir olmadığı ve etkinliğinin kanıtlarının sadece anekdot olduğu sonucuna vardı.

Bir 2010 Gözden Geçirme makalesi, NLP'NİN arkasındaki teorilerle ilgili araştırma bulgularını değerlendirmeye çalıştı. Dahil edilen 33 çalışmanın sadece yüzde 18'inin nlp'nin temel teorilerini desteklediği bulundu.

Bu nedenle, fazla bir süredir var olmasına rağmen, ne nlp'nin etkinliği ne de teorilerin geçerliliği sağlam araştırmalarla açıkça gösterilmemiştir.

Ayrıca, araştırmanın esas olarak terapötik ortamlarda yapıldığını ve nlp'nin ticari ortamlarda etkinliği üzerine çok az çalışma yapıldığını belirtmek gerekir.

NLP'NİN ne kadar iyi çalıştığını incelemek, konuyu çevreleyen netlik eksikliğine katkıda bulunan birkaç pratik meseleye de sahiptir. Örneğin, çeşitli yöntemler, teknikler ve sonuçlar göz önüne alındığında, çalışmaları doğrudan karşılaştırmak zordur.

NLP yıllar içinde çok popüler hale geldi. Bu popülerlik, uygulayıcıların bunu birçok farklı alanda ve bağlamda kullanabilmeleri gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir.

Bununla birlikte, NLP'NİN üzerine inşa edildiği geniş fikirler ve kullanımını izlemek için resmi bir organın olmaması, uygulama yöntemlerinin ve kalitesinin önemli ölçüde değişebileceği anlamına gelir. Her halükarda, etkinliğini destekleyen açık ve tarafsız kanıtlar henüz ortaya çıkmamıştır.

Bu nedenlerden dolayı, iyi pazarlamanın, özellikle ticari sektörde NLP'NİN yaygın popülaritesine de katkıda bulunması mümkündür.

Klinik Psikolog Dr. Dilarom Demiralay

Bize Ulaşabileceğiniz Adresler

https://dilarom.com/

https://www.instagram.com/dilarompsyd/ 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.