OTO EKSPERTİZ RAPORUNDA NELERE BAKILIR?

2. el araç alıp satarken aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için araçlar oto ekspertizyaptımaya ihtiyaç duyulur

OTO EKSPERTİZ RAPORUNDA NELERE BAKILIR?

2. el araç alıp satarken aracın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için araçlar oto ekspertizyaptımaya ihtiyaç duyulur. Ankara Oto ekspertiz raporunda aracın değişen parçaları, mekanik aksamı, fren sistemi ve daha bir çok konu hakkında bilgi verilir. Bu bilgileri aşağıda detaylı olarak açıklayacağız.

Boya Kontrolleri

Ekspertiz işlemi için getirilen aracın kaportasında boya var mı, varsa hangi parçalarında var veya aracın boya kalınlığı nedir gibi sorulara cevap aranır. Bütün bu soruların cevapları milimetrik ölçüm yapılarak aranır ve elde edilen bilgiler grafik ekrana yansıtılır

DYNO  TEST

DYNO test yani dinamometre testinde , ekspertiz işlemi için getirilen aracın tork ve güç değerlerine bakılır. Bu değerlere bakılırken araç sanki yol alıyormuş gibi radyatör ve fanların önüne güçlü bir hava akımı verilir. Hava akımının verilmesinin sebebi, motorun soğumasını sağlamak ve hararet yapmasını engellemektir. Böylelikle  ideal ortamdaki tork ve güç değerlerini ve yine ideal ortamda ki iletim parçalarındaki sürtünme kayıplarını görebilir, ayrıca aracın sadece yüklüyken ortaya çıkardığı arızaları da görebilirsiniz. Aracın ölçüm alanındaki sıcaklık, hava, basınç ve nem değerlerine bakılarak EWG 80/1269 ISO1585, DİN 70020, JIS D1001, SAEJ1349 normlarına göre motor gücünü ölçer ve karşılaştırma yapar.

 

Motorun devirlere göre ürettiği gücü gösterir grafik ekranında gösterir

Motorun tekerlere ne kadar güç aktardığını grafik ekranında gösterir.

Motorun devirlerine göre ne kadar tork ürettiğini ve en çok hangi devirde tork üretimi gerçekleştiğini gösterir.

Aracın hız göstergelerinin ve takometresinin hata oranını belirler. Bu sayede araçta anormal bir durum olup olmadığına bakılır.

Aracın akü, motor, radyatör yağları kontrol edilir.

SÜSPANSİYON, FREN, YANAL KAYMA

Süspansiyon Testi: Ekspertiz işlemi için getirilen aracın her bir tekerleğini EUSEMA’nın belirlediği kriterlere göre 12’şer saniye test  eden bir makinayla aracın tekerlerinin yol tutuşuna bakılır. Testi yapmak için araç bir platforma çıkartılır ve değişik yol şartlarında aracın yola ne kadar tutunabildiği grafik ekranda gösterilir. Süspansiyon sisteminin esas amacı yolculara konfor değil, yola sıkı tutunarak güvenlik sağlamaktır.

Fren Testi: Ülkemizde araçların frenlerine ekspertiz işlemi yapılırken eski ve klasik bir yöntem kullanılmaktadır. Ekspertiz işlemi için getirilen aracın test yapılacak olan dingili elektrik tahriki olan tamburlara çıkartılır ve fren yapılır. Böylelikle boşta sürtünme, yalpalama kontrolü, her dingile ait sağ ve sol dengesizliğinin ölçümü yapılır. Test bitiminde aracın sadece geçip ğı değil, arızası varsa onun bilgisi de verilir. Bu bilgiler tahmini olarak değil kesin sonuçları içerir.

Yanal Kayma: Ekspertiz işlemi için getirilen aracın, güvenliğini ölçmek için aracın arka ve ön dingillerdeki toe açıları saniyeler içinde kontrol edilir. Test bitiminde arka ve ön dingillerdeki yanal kayma miktarını m/km türünden grafik ekranına yansıtılır.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0