Pet Şişe Su İçin Son Kullanma Tarihi

Market ve büfelerden satın aldığınız pet şişe suların üzerindeki tarihe iyi bakın.

Pet Şişe Su İçin Son Kullanma Tarihi

Market ve büfelerden satın aldığınız pet şişe suların üzerindeki tarihe iyi bakın. Şişelenme ve son kullanma tarihi olmak üzere 2 ayrı tarih görürsünüz. Bu da akıllara son kullanma tarihi geçen suları içmenin ne kadar sağlıksız olduğunu gösteriyor.

Bu konuyla ilgili konuşan Tüketici Dernekleri Federasyonu gıda mevzuatı gereği gıda maddelerinde üretim ve son kullanma tarihi arasında makul bir kullanım süresi olduğu halde pet şişe sularında böyle bir durumun söz konusu olmadığı açıklandı. Piyasada son kullanma tarihi 15 ay ve 18 ay olan su markalarının bulunduğunu söyleyen Tüketici Dernekler Federasyonu 2004’te yürürlüğe giren Doğal Mineralli Sular Hakkındaki Yönetmelikte de konuyla ilgili belirleyici süre olmadığına dikkat çekerek Sağlık Bakanlığına bu konuda başvuruda bulundu. Pet şişe suların son kullanma tarihinin de 1 yılla sınırlandırılmasını istedi.

Şişelenmiş suyu düzgün bir şekilde saklamak bakteri üremesini önler.

Mide bulantısı, kusma, ishal gibi yan etkileri azaltır. Sıcak ortamlar bakterilerin üremesine ve zararlı kimyasalların suya karışmasına yol açar. Bu nedenle pet şişe suları direk güneş ışığından uzak serin yerde saklamak gerekir. Plastik şişeler geçirgen bir özelliğe sahip olduğu için temizlik malzemelerinden ve kimyasallardan uzak tutmak gerekir. Suda görülen renk değişikliği ve garip tat ve koku suyun güvenirliliği hakkında size fikir verebilir.

seyfullah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0