Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi ve Ücretleri

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi ve Ücretleri

 Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi ve Ücretleri

 

Meslek olarak TMGD yapmak isteyen bireylerin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi almaları ve eğitim sonunda yapılacak olan sınavdan başarılı sonuç almaları gereklidir.

Hem insanlık hem de çevre ve doğa için oldukça önem taşıyan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı mesleği, iyi bir eğitim almayı gerektiriyor. Sonuçta tehlikeli madde olarak belirlenmiş ürünlerin taşınması, herhangi bir ihmal sonucunda kaza ile sonuçlanırsa olumsuz geri dönüşleri olabilir. Bunun için Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi alınmalı, eğitim sürecinde de bu kişilere yapacakları işin sorumluluğu anlatılmalıdır.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi'nin ilk adımı, çalışma hayatlarının tamamını kaplayacak olan tehlikeli maddelerin esasında ne olduğunu, içeriklerini ve zararlarını öğrenmeleri olmalıdır. Tehlikeli madde ile çalışmanın gerektirdiği şekilde sorumluluğu üstlenecek pozisyona gelene kadar Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanına eğitim almış tecrübeli bir danışmanın gözetimi de şarttır.

TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI EĞİTİM KONULARI

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitiminde birkaç alana ayrılmış ders ve onların alt başlıklarını meydana getiren konular öğrenilir.  Genel farkındalık eğitimi ile danışman olacak bireylerin tehlikeli madde taşımanın gerektirdikleri anlatılır. Tehlikeli maddelerin  sınıflara ayrılmış bir şekilde eğitim alan kişiye anlatılması da oldukça önemlidir. Olması gerektiği şekilde taşınmadığında, paketlenmediğinde vb. durumlarda çevreye ve insana zarar verebilecek olan tehlikeli maddeler, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi alan danışman adayı tarafından en iyi şekilde bilinmelidir. Bunun dışında olası bir kaza, sızma durumunda kriz yönetimi eğitimi ile de geniş bir bilinçlendirme çalışması verilmelidir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi alan ve prosedürler hakkında bilgilendirilen kişiler hakkında tutulan tüm arşiv, işveren tarafından kayıt altına alınır. Birey, eğitim sonucunda sınavdan başarılı olduğu taktirde Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı yapmaya hak kazanır.

Bütün Tehlikeli Madde Güvelik Danışmanları; tehlikeli maddeler ile ilgili mevzuat ve anlaşmaların yani ADR, RID ve IMDG Kod Sözleşmelerinin güncellenip yeniden yayınlandığı sene içerisinde Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimini tekrar alarak faaliyet belgelerini tazelemek zorundadır. Yenileme eğitimlerine katılmak zorunludur, devamlılık esastır. Bu eğitimlerde ders süresi 16 saat olarak belirlenmiştir.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0