Yurt Dışı Ehliyet Süreleri 2 Yıla Uzatıldı

Kovid-19 nedeni ile iki aydır sınır kapıları kapalı iken, açıldığı bu günlerde ülkelerine dönmek için can atan vatandaşlara ehliyet müjdesi geldi. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte, 1 yıl olan ehliyet süreleri 2 yıla uzatıldı.

Yurt Dışı Ehliyet Süreleri 2 Yıla Uzatıldı

Kovid-19 nedeni ile iki aydır sınır kapıları kapalı iken, açıldığı bu günlerde ülkelerine dönmek için can atan vatandaşlara ehliyet müjdesi geldi. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte, 1 yıl olan ehliyet süreleri 2 yıla uzatıldı. Böylece yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız, iki yıl boyunca ehliyetlerini kullanmaya devam edecekler. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde değişiklik yapılarak, yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre Türk vatandaşlarının yurt dışından almış oldukları sürücü belgeleri ile Türkiye'de 2 yıl araç kullanabilecek.

Yeni Düzenleme Resmi Gazete'de Yayımlandı

İki yıllık kullanım sonrasında ise Türkiye'deki yetkili makamlar tarafından sürücü belgesi değiştirilecek. Değişim için nüfus müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekiyor. Gurbette bulunan vatandaşların yüzünü güldüren bu karar neticesinde, iki yıl boyunca ülkelerinde kalmaya ve araç kullanmaya devam edebilecekler. Yurt dışından ehliyetini almış Türk vatandaşlarının uzun süredir bekledikleri bir karar olması nedeni ile yapılan bu değişim olumlu karşılandı.

Ehliyet Sahipleri Ne Yapacak?

Özel Haber sitesinden verilen bilgiye göre yurt dışı ehliyet sahibi olan ve Türkiye'de henüz bir yılını doldurmamış vatandaşların hiç bir şey yapmasına gerek bulunmuyor. Mavi kartları ile birlikte, gerekli belgeleri yanlarında taşımaları sonucunda, ehliyetlerini iki yıl dolana kadar kullanmaya devam edecekler. İki yılın doldurulmasının ardından yeniden müracaat yapabilecekler. Resmi Gazete'de yayımlanan karar doğrultusunda gurbetçi Türk vatandaşlarının, yaşadıkları ülkenin sürücü belgeleri ile artık 2 yıl Türkiye'de araç kullanacaklar.

Tatilcilere Müjdeli Haber

Her yıl Türkiye'ye araç ile birden fazla ziyaret edenler için, yeni düzenleme müjde gibi geldi. Karayolları Müdürlüğünden yapılan açıklamalara göre, bu konuda sürekli bir talep olan bu düzenleme de yürürlüğe girerek, vatandaşların daha rahat bir şekilde seyahat etmeleri sağlanmış durumda.

Kaynak : Yurt dışı sürücü belgelerinde yeni düzenleme

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2020, 22:12

Öncel eski Ahmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/haberdin/public_html/index.php on line 0