Burun Estetiği ve Burun Ameliyatına Hazırlık Süreci Nasıldır?

Rinoplasti operasyonunda amaçlanan kişilerde, doğal ve ideal görünümlü bir burun yaratma gerekliliği kadar aynı zamanda doğru solunuma izin veren, işlevsel anlamda kaliteli bir burun amaçlanır.

Burun Estetiği ve Burun Ameliyatına Hazırlık Süreci Nasıldır?
Burun Estetiği ve Burun Ameliyatına Hazırlık Süreci Nasıldır? Seyfullah
Bu içerik 1154 kez okundu.

Burnu yeniden şekillendirme operasyonuna rinoplasti denmektedir. Rinoplasti operasyonunda amaçlanan kişilerde, doğal ve ideal görünümlü bir burun yaratma gerekliliği kadar aynı zamanda doğru solunuma izin veren, işlevsel anlamda kaliteli bir burun amaçlanır.

Başka bir ifadeyle eğer kişinin doğru nefes alımı varsa, burun estetiği sonrası da bu sağlıklı nefes alışverişinin bozulmaması hedeflenir. Burun ameliyatı ile hem burun küçültülür hem de büyütülebilir. Burun ucunun biçimi, iriliği, genişliği, kemer kısmı, üst dudak ve alınla uyumu, hatta genel yüz asimetrisi iyileştirilebilir. Ayrıca kişilerin travmaya bağlı veya doğumsal şekil bozuklukları sebebiyle oluşan görsel sorunları burun esteti ameliyatları ile iyileştirilebilir.

Burun estetiği, genel anestezi altında yapılır ve işleme göre işlemin süresi 1- 1,5 saatten 3.5-4 saate kadar uzayabilir. Burun ameliyatından sonra hastaların bir gece hastanede yatırılarak gözlemlenmesi istenmektedir. Ameliyatta hangi tekniğin uygulanacağına hastanın beklentisine göre cerrah karar verir.

Burun ameliyatına hazırlık aşamasında, eğer burunda tıkanıklık ya da sinüzit gibi bir rahatsızlık bulunuyorsa, hastadan burun filmi istenmektedir. Hatta operasyon sırasında, bu soruna da müdahale de yapılabilmektedir.

Ameliyattan 15 gün öncesinde hastaların bazı ilaçları kullanmaması gerekmektedir. Bunlar; aspirin, E vitamini gibi kan sulandırıcı ilaçlar grubuna girer. Sigara kullanan hastaların kanlanmayı olumsuz etkileyebileceği için ameliyata 1 hafta kala, içmeyi bırakması özellikle tavsiye edilir. Bunun yanı sıra kişiler ameliyat öncesinde kafein ile yağlı baharatlı ve işlenmiş gıdalardan kaçınmalıdır. Bu tür gıdalar, kişilerde postoperatif ödemi çoğaltmaktadır. Operasyondan minimum 8 saat önce gıda ve sıvı alımı durdurularak, hastaneye aç ve susuz gelinmelidir. Ameliyat öncesinde hastanın anestezi muayenesi ve ameliyata hazırlık için gereken diğer tetkiklerin (ve hazırlıkların) gerçekleştirilebilmesi için, hastalar birkaç saat öncesinden hastaneye gelmelidir.

Operasyondan bir önceki gün dinlenmek gereklidir. Çok yorulmamak ve ağır fiziksel aktivitede bulunmamak iyi olacaktır. Ameliyat günü herhangi bir makyaj malzemesi kullanılmamalıdır. Hatta oje dahi sürülmemelidir. Erkeklerin tıraş olması gerekebilir.

Kişilerin hastanede yanına alacağı pijamalar geniş yakalı olursa, baştan kolay geçirilebilir. Ya da önden düğmeli pijamalar da tercih edilebilir. Hastalar ameliyata girerken tüm aksesuarlarından arınmış olmalıdır.

burun ameliyatı burun estetiği rinoplasti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diagne'den eleştirilere cevap! 'İyi değilim çünkü...'
Diagne'den eleştirilere cevap! 'İyi değilim çünkü...'
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi