Laparoskopik Cerrahi ve Kıl Dönmesi Tedavisi

Laparoskopik cerrahi karın ya da göğüs bölgesinde gerçekleştirilen operasyonlarda cerrahi kesiler yapmadan, birkaç farklı noktadan vücuda yerleştirilen trokarlar ve kamera aracılığıyla yapılan işlemlerdir.

Laparoskopik Cerrahi ve Kıl Dönmesi Tedavisi
Laparoskopik Cerrahi ve Kıl Dönmesi Tedavisi Seyfullah
Bu içerik 775 kez okundu.

Laparoskopik cerrahi karın ya da göğüs bölgesinde gerçekleştirilen operasyonlarda cerrahi kesiler yapmadan, birkaç farklı noktadan vücuda yerleştirilen trokarlar ve kamera aracılığıyla yapılan işlemlerdir. Genel cerrahide diğer branşlarla kıyaslanırsa, laparoskopik ameliyat gerçekleştirmek daha uygundur. Bunun nedeni genel cerrahi ameliyatlarının insan vücudunun farklı yerlerinde yapılabilen çok çeşitli operasyonları içermesidir.

Tıp tarihinde yapılan ilk kapalı ameliyatlar; safra kesesi, apandisit ve reflü ameliyatları genel cerrahi bölümünde gerçekleştirilmiştir.  Laparoskopik cerrahi, kullanılan yüksek teknoloji, fiberoptik görüntüleme yöntemleri ve ince el aletleri ile oldukça avantajlı bir yöntemdir. Ancak her hasta laparoskopik ameliyat için uygun değildir. Örneğin çok sayıda karın ameliyatı geçirmiş hastalarda laparoskopik ameliyat yapılması, riskli olabilir. Bunun yanı sıra, bağırsak tıkanıklığı ve bazı kan hastalıklarında laparoskopik ameliyat yapılması hastanın sağlığı açısından tehlikeli olabilir.

Laparoskopik Cerrahinin Avantajları

Laparoskopik cerrahide ciddi bir yara olmadığı için iyileşme süreci bir kere çok kısa olmaktadır. Ayrıca cerrahi kesi olmadığı için hastalarda ağrı da hafif şiddette olmaktadır. Klasik yöntemlere göre laparoskopik cerrahinin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Ameliyattan sonra ağrı minimaldir
  • Kanamanın az miktardadır
  • Ameliyat izinin büyük olmaması
  • Hastaneden erkenden ayrılabilme
  • Günlük yaşamına çabuk dönüş
  • Operasyonun daha başarılı geçmesi

Tüp mide ameliyatında da laparoskopik şekilde gerçekleştirilebilir. Laparoskopik olarak yapılan tüp mide ameliyatında kesilen kısım adeta tüp biçimindedir. Klasik ameliyatlarda olduğu gibi büyük bir cerrahi kesiye gerek olmadan, kapalı şekilde operasyon yapılır. Ameliyatın ardından hastalar yardım alarak kısa yürüyüşler yapmalıdır. Yürüyüş bacaklarda pıhtı oluşumunu engellemek için önemlidir.  Ameliyat sonrası beslenme programında çoğunlukla sıvı gıdalar alınır. Ameliyattan sonraki ilk gün, hastanede gözetim altında kalınır. Taburcu olduktan sonra yürüyüş ya da duş almak gibi işleri yardım almadan yapabilirler.

Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi hastalığı yaygın bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkar ve çeşitli birçok tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Kıl dönmesi tedavisi için kullanılan 4 cerrahi yöntem vardır:

  • Açık bırakma tekniği
  • Yarı kapama tekniği
  • Tam kapalı-pansumansız- teknik
  • Fleple (deri kaydırma ile) onarım teknikleri

Bunlara ek olarak kıl dönmesi tedavisinde ameliyatsız yöntemler son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir.

laparoskopik cerrahi kıl dönmesi tedavisi tüp mide ameliyatı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu