Dijital Mamografinin Avantajları Nelerdir?

Öncelikle mamografi nedir sorusunun cevabına bakalım. Mamografi, meme kanserinin teşhisinde kullanılan en etkili görüntüleme yöntemidir. Mamografi sayesinde, memede elle yoklayarak anlaşılamayacak kitleler fark edilebilir.

Dijital Mamografinin Avantajları Nelerdir?
Dijital Mamografinin Avantajları Nelerdir? Seyfullah
Bu içerik 686 kez okundu.

Öncelikle mamografi nedir sorusunun cevabına bakalım. Mamografi, meme kanserinin teşhisinde kullanılan en etkili görüntüleme yöntemidir. Mamografi sayesinde, memede elle yoklayarak anlaşılamayacak kitleler fark edilebilir.

Araştırmalar, dünya genelinde kadınların 10’da birinde meme kanseri olduğunu ortaya koyuyor. Buna ek olarak kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en yaygın olanı meme kanseridir. Mamografi ile meme kanserinin erken teşhisi ve tedavisi mümkündür. Tüm bunlar göz önünde bulundurulursa, kadınların 35 yaş itibariyle her sene mamografi çektirmeleri tavsiye edilmektedir.

Meme radyolojisinde meme kanseri taraması için dijital mamografi, tomosentez, meme MR ve sonografi yöntemlerinden yararlanılır. Hastalarda normal riskli ve yüksek riskli olanlar için meme kanseri taramaları yıllık olarak planlanmaktadır.

Dijital mamografide, kontrast rezolusyonu normal mamografiden çok daha fazladır. Mikrokalsifikasyon ve küçük nodüller gibi meme kanserinin başlangıç evrelerini yakalamak çok daha kolaydır. Meme dokusu yoğun ve fibrokistik yapıda olan kadınlar için bu özellik adeta hayat kurtarıcıdır diyebiliriz. Ayrıca dijital mamografide memenin maruz kaldığı radyasyon oldukça düşüktür. Dijital mamografi geleneksel mamografilere göre memeyi daha az sıkıştırarak iyi görüntüyü verir.

Dijital mamografide inceleme süresi daha azdır.  Dijital görüntüler alındıktan sonra çok çözünürlük seviyesi yüksek olan monitörlere iletilir. Dijital mamografide görüntülerin monitörde işlenebilmesi nedeniyle ek inceleme gerekliliği epey azalır ve bu şekilde hastanın tekrardan radyasyon alması engellenir. Ve ayrıca, dijital mamografide görüntüler arşivlenebilir.

Kısacası toparlarsak dijital mamografinin sağladığı en büyük avantajlar şu şekildedir;

  • Çekim sırasında kişilerin maruz kaldığı radyasyon oranının daha az olması,
  • Meme dokusunda bulunan tüm detayların görüntülenebilir olması,
  • Kanserle ilgili tüm bulgulara en erken evrede ulaşılabilir
  • Görüntülerin dijital ortamlarda kaydedilebilmesi
  • Mamografi sırasında memede acı hissinin dijital mamografide daha az olması,

Meme Kanseri için Önlemler

Beslenme şeklinde değişiklikler yapmak, özellikle A ve C vitamininden zengin taze meyve ve sebze tüketmek gereklidir. Ayrıca hayvansal yağlardan uzak durarak sağlıklı yağlardan bolca tüketmek ve daha çok posalı gıdalarla beslenmek önemlidir. Kesinlikle tütsülenmiş tuzlu ve konserve yiyecekler tüketmeden, sigaradan uzak durarak yaşamak gerekir. Bunlara ek olarak kişilerin mutlaka kilo kontrolü yapması, alkollü içeceklerden uzak durması da tavsiye edilmektedir.

mamografi nedir meme radyolojisi dijital mamografi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Melo ve Snejder'e İzin Çıkmadı
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu