Vajinismus Problemini Ertelemeyin

Son 10 yıldır çokça konuşulmaya başlanan vajinismus bir hastalık olarak görülmemekte; tıbbi bir semptom olarak nitelendirilmektedir.

Vajinismus Problemini Ertelemeyin
Vajinismus Problemini Ertelemeyin Seyfullah
Bu içerik 516 kez okundu.

Son 10 yıldır çokça konuşulmaya başlanan vajinismus bir hastalık olarak görülmemekte; tıbbi bir semptom olarak nitelendirilmektedir. Yazılı kaynaklara bakıldığında vajinismusun tarihi 1. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Vajinismus problemi olan kadınların pek çoğu kendilerini yalnız ve yetersiz hissetmektedir. Aslında tüm dünyada yaşanan ve üzerine tedavi yöntemleri geliştirilen vajinismus Türkiye gibi cinselliğe kapalı toplumlarda; batılı toplumlara oranla 10 kat daha fazla gözlemlenmektedir.

Vajinismus problemi yaşayan çiftler cinsel ilişki birleşme noktasına ulaştığında ilişkiyi sonlandırmak durumunda kalmaktadır. Çünkü kadının pelvik kası aşırı derecede tepki vererek kasılmakta ve penisin vajinaya girmesini engellemektedir. Kadın yaşanan her sorunlu cinsel ilişki sonrasında kendisini yetersiz bir kadın olarak görmekte ve bu durum başka psikolojik sorunları da açığa çıkarmaktadır. Çiftlerin vajinismus problemi yaşamaları onları ayrılma noktasına dahi getirebilmektedir. Aynı zamanda jinekolojik muayene, tampon kullanımı gibi durumlar da vajinismus problemleri yaşayan kadınlar için mümkün değildir. Vajinismusa neden olan durumlar; psikolojik sebepler, kötü cinsel deneyimler ve yanlış cinsel eğitimler olarak sayılabilir.

Vajinismus, tedavisi mümkün bir problemdir. Çiftler mutlaka ertelemeden uzman bir doktora başvurmalı ve sadece birkaç seans süren tedaviyi uygulamalılardır. Çünkü vajinismus problemi ertelendikçe; depresyon, sosyal fobi, panik atak, anksiyete bozukluğu ya da obsesif kompulsif gibi hastalıkların ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir.

Vajinismus İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde daha çok konuşulmakta ve tedavi süreci daha hızlı gelişmektedir. Öyle ki vajinismus İzmir, Ankara ve İstanbul gibi şehirlerde yaşamın çok hızlı olması ve kaosun etkisi ile sürekli ertelenmektedir.

Vajinismus problemi yaşayan kadınların partnerleri de süreç içerisinde cinsel problemler yaşayabilmektedir. İstenilmediğini ve sevilmediğini düşünen erkekte ise sertleşme sorunu, erken boşalma sorunu ya da cinsel isteksizlik gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ertelendikçe tedavisi zor olan ve çığ gibi büyüyen bir problem haline dönüşen Vajinismus Ankara, İzmir ve İstanbul gibi imkanları bakımından zengin olan şehirlerde çok daha fazla tedavi seçenekleri bulunabilmektedir.

 

vajinismus vajinismus izmir vajinismus ankara vajinismus istanbul
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Muğla'da Temizleme Çalışmalarında Bizans Mezarlığı Bulundu
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor
Hadise’nin Sahibi Olduğu Mekan Cep Yakıyor