Maliye Bakanı Naci Ağbal Yeni MTV Düzenlemesini Anlattı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ‘Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nda düzenleme yapıldığını söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal Yeni MTV Düzenlemesini Anlattı
Maliye Bakanı Naci Ağbal Yeni MTV Düzenlemesini Anlattı Seyfullah
Bu içerik 476 kez okundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ‘Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nda düzenleme yapıldığını, vergileme ölçütlerine motor gücünün de eklendiğini duyurdu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’na ‘moto gücü’ tanımının eklendiğini açıkladı. Ağbal konuyla ilgili açıklamasında “Kanunda böyle bir tanım ve elektrikli araçlarda motor silindir hacmi olmadığı için bu vergi konusunda boşluk var. Hem kanundaki boşluğu düzenliyoruz hem de elektrikli araçlardan, muadili olan araçların vergisinin dörtte biri oranında vergi alınmasını öngörüyoruz.” dedi.

 

Elektrikli Araçlar İçin Teşvik

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’na ‘motor gücü’ tanmının eklenmesi ve elektrikli araçlardan muadillerine ödenen verginin yüzde 25’i kadar vergi alınmasını düzenleyen maddelerle ilgili açıklamada bulunan Ağbal,  “Türkiye'de elektrikli araçların satışına, üretimine destek veren yeni bir düzenleme. Daha önce de Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda, elektrikli ve hibrit araçların ülkede üretimini ve satışını desteklemek amacıyla, vergi  oranlarını diğer muadil olan araçlardan çok daha düşük belirlemiştik. Aynı yaklaşımı Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde de sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ağbal, elektrikli araçlardan vergi alınmaması için taleplerin bulunduğunu kaydederek “Bu vergide yüzde 75 indirim yaparak önemli bir teşvik vermiş oluyoruz.” dedi.

Naci Ağbal MTV Elektrikli Araç
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devler Ligi'nde Yer Alan Takımlar Daha Da Fazla Kazanacak
Devler Ligi'nde Yer Alan Takımlar Daha Da Fazla Kazanacak
13 Kişinin Katilinin Cinayetleri Tek Başına İşlemediği Ortaya Çıktı
13 Kişinin Katilinin Cinayetleri Tek Başına İşlemediği Ortaya Çıktı