Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır?

​Günümüzde birçok iş kolu bulunmaktadır. Bu iş kollarından birisi de güvenlik görevlilerinin yapmış olduğu iş olan güvenlik görevlisi olma durumudur.

Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır?
Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır? intend
Bu içerik 367 kez okundu.

Günümüzde birçok iş kolu bulunmaktadır. Bu iş kollarından birisi de güvenlik görevlilerinin yapmış olduğu iş olan güvenlik görevlisi olma durumudur. Güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler öncelikli olarak silahlı özel güvenlik belgesi almaları gereklidir. Bu güvenlik belgesi için güvenlik kursu veren kurs yetkilileri en az lise diplomasını güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiden talep etmektedirler. Yani güvenlik görevlisi olabilmek için öncelikli olarak kişinin lise diplomasının olması gereklidir. Lise diploması olan kişiler sade temel özel güvenlik belgesi   alarak güvenlik görevlisi olmaya hak kazanırlar. Daha yüksek derecede güvenlik müdürü veya güvenlik şefi olmak isteyen kişilerin bir kısmının mutlaka lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Lisans mezunu olan kişilerin iç kısımlarda öncelikli olarak temel özel güvenlik eğitimi alıp daha sonra yükseliş sağlayarak güvenlik müdürü veya güvenlik şefi olabilecekleri bilinmelidir. Güvenliğin sağlandığı her alanda iş kollarından bu güvenlik uzmanlarının bulunabildiği de bilinmelidir. Güvenlik olmak isteyen kişiler kendilerine göre iş kollarını güvenlik olmak isteyebilecekleri yerden ayarlama yaparak bulabilirler. Güvenlik olmak isteyenlere güvenlik kurslarının bir kısmı iş imkânı da sunmaktadır. Peki; güvenlik görevlileri ne iş yaparlar ve nerelerde güvenlik olabilirler.        

Güvenlik görevlisi olmak üzere öncelikli olarak sertifika alınabilecek bir birime başvurmak gereklidir. Bu birime başvurduktan sonra kurs daimi olarak bitene kadar alınmalı ve güvenlik kursundaki sınavlar tam not alarak bitirilmelidir. Daha sonrasında iş arama aşamalarında kişi kendi yapısına göre bir iş yerinde başvuru yaparak işe alımı bekler ve işyerine girerek çalışmaya başlayabilir. Hangi işyerlerinin bir güvenlik elemanı almak istediği ise yazımızın alt kısmında siz değerli okurlarımıza açıklanacaktır. Güvenlik elemanı isteyen yerler; bankalar, spor müsabakaları yapılan yerler, tramvaylar, yeraltı treni istasyonları, hastaneler, mezarlıklar, siyasi toplantılar, okul önleri ve buna benzer insan yaşantısının sürdüğü ve tehlike olabilecek alanlarda görev yapacak olan güvenlik görevlilerine her zaman ihtiyaç olmaktadır. İhtiyaca cevap verecek olan elemanlar her zaman ön elemeden geçirilerek işe alınmaktadır. Güvenlik kurumlarına güvenlik olmak isteyenlerin boy ve kilo ile alakalı problemleri olmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı