Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Sabah uykudan kalkınca, yoğun geçen bir ofis günü sonrası, mevsim geçişlerinde ya da kış aylarında ses kısıklığı sorunu ile sıklıkla karşılaşılıyor.

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?
Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir? Ahmet Şahin
Bu içerik 384 kez okundu.

Sabah uykudan kalkınca, yoğun geçen bir ofis günü sonrası, mevsim geçişlerinde ya da kış aylarında ses kısıklığı sorunu ile sıklıkla karşılaşılıyor. Özellikle kış mevsiminde ses kısıklığı, soğuk algınlığı ve öksürüğün ardından gelebiliyor.

Bu durumda ses kısıklığına ne iyi gelir sorusu da merak konusu hususların başında yer alıyor. Alkol ve sigara kullanmak, uzun süre ya da bağırarak konuşmak, kirli havaya maruz kalmak, ses telleri ile ilgili problemler, nörolojik bozukluklar, boğaz reflüsü ya da gırtlak kanseri gibi hastalıklar sesin kısılmasına yol açabiliyor ve ses kısıklığına ne iyi gelir sorusuna cevap aramaya yöneltiyor.

Ses kısıklığı yalnızca yetişkinleri ilgilendiren bir problem değil. Çocuklarda da bu sorunun yaşanabiliyor olması ses kısıklığına ne iyi gelir sorusunu daha önemli hale getiriyor. Zira çocuklarda yetişkinlere kıyasla ilaç kullanımı konusunda daha önemli kısıtlamalar bulunuyor. Bu noktada ses kısıklığına ne iyi gelir sorusuna yanıt arayanlara verilebilecek en iyi karşılık bitkisel tedavi yöntemleri.

Ses Kısıklığının Tedavisi

Ses kısıklığının tedavisi için tıbbi yol olarak ilaçlardan faydalanılabildiği gibi, doğal bir tedavi yolu olarak bitkilerden de yararlanılabiliyor. Ses kısıklığının tedavisi için tıbbi ya da doğal yöntemlerden biri kullanılmadan önce soruna yol açan nedenin tespit edilmesi gerekiyor. Bağırma ya da fazla konuşmaya bağlı olarak ses kısıldıysa herhangi bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç olmadan sorun bir süre sonra kendiliğinden geçebiliyor.

 Süreci hızlandırmak adına ballı ıhlamur ya da ballı ılık süt tüketebilirsiniz. Alkol ve sigaraya bağlı ses kısıklığından kurtulmanın en etkin yolu kuşkusuz bu zararlı maddelerden uzak durmaktır. Ancak bu süreçte zerdeçal ve ıhlamur içerikli bitki çayları ses kısıklığının tedavisi için kullanılabilir.

Ses Kısıklığına İyi Gelen Besinler

Ses kısıklığına yol açan nedene bağlı olarak tıbbi tedaviye gerek olmadan ya da tıbbi tedavinin yardımcısı olarak ses kısıklığına iyi gelen besinler de kullanılabilir. Enfeksiyon giderici ya da antibakteriyel özellikleri bulunan bitkiler ses kısıklığı probleminin giderilmesinde büyük bir etki sağlıyor.

Ses kısıklığına iyi gelen besinler arasında doğal bir antibiyotik olarak bal da sayılıyor. Ses kısıklığı ve boğaz ağrısının tedavisinde elma sirkesi antimikrobiyal özelliği dolayısıyla kullanılıyor. Acı biber, limon ve sarımsak da ses kısıklığının tedavisinde kullanabileceğiniz bitkiler arasında yer alıyor.

Ses kısıklığına iyi gelen besinler arasında yer alan zencefil, içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin yanı sıra antioksidan özelliği ile üst solunum yollarında yaşanan enfeksiyonu gideriyor ve mukozayı onarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor