DGS puan hesaplama nasıl yapılır? DGS Puanı hesaplama

DGS 2017 yarın gerçekleştirilecek. Sınava girecek öğrenciler DGS puan hesaplamayı merak ediyor. Peki, DGS puan hesaplama nasıl yapılır? ÖSYM DGS 2017

DGS puan hesaplama nasıl yapılır? DGS Puanı hesaplama
DGS puan hesaplama nasıl yapılır? DGS Puanı hesaplama Seyfullah
Bu içerik 570 kez okundu.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecen olan Dikey Geçiş imtihanı (2017 DGS) yarın tamamlanacak. Saat 10.00'da başlayacak olan DGS'ye hazırlanan adaylara 140 dakika verilecek. Sayısal ve shususi bölümden oluşan kabiliyet testinin uygulanacağı DGS'de puan hesaplamasının nasıl yapıldığı merak ediliyor. Peki, 2017 DGS puan hesaplama iyi mi yapılır?

DGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR? ÖSYM 2017

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır.

 

SAYISAL VE SÖZEL STANDART PUANLARIN HESAPLANMASI

kabiliyet testinin sayısal ve shususi bölümleri ayrı olmak üzere, adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış yanıt sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Tüm adayların sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.

Sınavdan sonrasında ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

ÖN LİSANS BAŞARI PUANI

2017-DGS’ye başvuran adaylardan her biri için ön lisans öğrenimindeki bilimsel nitelikli averaj göz önünde tutularak bir Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanacaktır.

ÖBP’nin hesaplanmasında Meslek Yüksekokulu Müdürlükleri ve AÖF Merkez Bürosu tarafından ÖSYM’ye ulaştırılan bilimsel niteliği olan ortalamaları kullanılacaktır. Bu bilgiler ÖSYM’ye ulaştıktan sonrasında bu bilgilerle ilgili değişim istekleri işleme alınmayacaktır.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, 4 Ağustos 2012 tarihli ve 28374 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte değişim Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 1 nci maddesi ile 19/2/2002 tarihindeki ve 24676 sayılı Resmî Gazete’de piyasaya çıkan Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmeliğin 7 nci maddesinin üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

 

“akademik not ortalamalarından elde edilecek Önlisans Başarı puanlarının imtihan puanlarına katılarak Dikey Geçiş sınavı Puanının nasıl hesaplanacağı ÖSYM tarafından belirlenir ve Dikey Geçiş imtihanı Kılavuzunda yer alır.”

017-DGS’de Önlisans Başarı Puanı (ÖBP), aşağıdaki şekilde hesaplanarak imtihan puanlarına eklenecektir:

Ön lisans bilimsel nitelikli not averajları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP kıymeti 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP kıymeti 80 olacaktır. 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklendikten sonra adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Tüm not sistemleri doğru orantı kurularak, 100’lü not sistemine dönüştürülecektir.

DGS Puan Hesaplama dgs DGS imtihanı dgs 2017

dgs puan hesaplama dgs puanları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Cumhurbaşkanı Öğrencilere Sürpriz Ziyarette Bulundu
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı
Zincirleme Kaza Sonucunda 19 Kişi Yaralandı