Satıyorum Satıyorum Sattım

Mezat adıyla da bilinen müzayede, her türlü malların açık arttırma ile satışıdır. Belirlenen en alt limit üzerinden arttırma yoluyla en üst fiyatı veren tek bir kişide kalıp satışının gerçekleştirilmesiyle sona erer.

Satıyorum Satıyorum Sattım
Satıyorum Satıyorum Sattım Ahmet Şahin
Bu içerik 284 kez okundu.

            Mezat adıyla da bilinen müzayede, her türlü malların açık arttırma ile satışıdır. Belirlenen en alt limit üzerinden arttırma yoluyla en üst fiyatı veren tek bir kişide kalıp satışının gerçekleştirilmesiyle sona erer. müzayede, Arapça da muzayada denilen birden çok kişinin fiyat arttırmasıdır. Müzayedenin tarihi oldukça eskidir. Eski Yunan da kölelerin alınıp satılması müzayede yoluyla gerçekleştirilmiştir. Müzayede günümüzde daha çok değerli sanat eserleri ve antikaların en yüksek değerinde karşılıklı fiyat arttırılarak gerçekleştirilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte müzayedeler klasik olmaktan çıkmış, internet aracılığı ile de online olarak yapılmaktadır.

 

 Tarihten Günümüze Müzayedeler

 

            Dünyada olduğu kadar Türkiye’de de müzayede tarihi oldukça eskidir. İstanbul Kapalıçarşı, en eski müzayede düzenlenen mekânlardan biridir. Eski konak ve saraylarda belli aralıklarla değerli sanat eserleri, el yazması kitaplar ve mücevherler de müzayedelerde satılmışlardır. Günümüzde müzayedeler de en çok antikalar ve değerli sanat eserleri satılmaktadır. 1980 yılından itibaren, Türkiye’de de müzayedeler çoğalmış ve kurumsallaşmıştır.

 

 Müzayedeye Katılmak ve Bilinmesi Gerekenler

 

            Müzayede salonunda müzayedeyi yöneten münadi denilen bir moderatör bulunmaktadır. Münadi müzayedeyi yöneten ve satışları somutlaştıran kişidir. Satışı yapılacak olan ürünler, lotlarla sıralanır. Her bir lot bir numara ile belirlenir. Müzayede sırasında her bir lota pey yani fiyat belirlenir. Bu pey muhammen bedel yani eserin kendi değeri olarak belirlenir. Satın alındıktan sonra bu muhammen bedele vergi vs. eklenir. Muhammen bedeli eser sahipleri ile belirlenmiş bedeldir ve o bedelin altında satılamaz. Müzayedeye konulan eserler, değerine ulaşılıncaya kadar bayrak kaldırma yöntemiyle ve münadi yönetiminde satılabilir. Esere verilen son fiyat alıcı tarafından bayrak kaldırılarak verilen fiyattır ve üzerinde bir artış yapılmadığı durumda münadi çekici vurarak ‘’sattım’’ dediğinde satış yapılmış olur. En son bayrağı kaldıran kişi eserin sahibi olur.

 

 Satıştan Sonra Yapılan işlemler

 

            Müzayede yoluyla satılan eserler, sanat eserleri kanunun da belirlenen düzenlemelere bağlı olarak vergilendirilmektedir. Satış sonrasında, kurumlar vergisi, KDV ve Tellaliye harcı denilen, miktarın ödenmesidir.

 

            Eserlerin müzayede yoluyla satılmasının en büyük ve önemli avantajı, satılan eserlerin yıllar sonra, belli oranda yıpranmış olsalar da değerlerinden bir şey kaybetmemeleridir. Bu durum hem alıcıyı hem de sanat eserinin korunmasını sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor
Mehmet Özdilek Sivasspor maçından galibiyetle ayrılmak istiyor