SOĞUTMA SİSTEMLERİ VE SOĞUK HAVA DEPOLARI

Soğutmanın genel tanımı; bir madde ya da bir ortamın sıcaklığını, o maddeyi ya da ortamı çevrelemiş olan ortam sıcaklığının altına indirgemek ya da oradaki ortamın bir maddenin muhafazası için ısısının alınmasıdır.

SOĞUTMA SİSTEMLERİ VE SOĞUK HAVA DEPOLARI
SOĞUTMA SİSTEMLERİ VE SOĞUK HAVA DEPOLARI Vadi Sağdıç
Bu içerik 599 kez okundu.

Soğutma Sistemleri Ve Soğuk Depolar

 

 

 

            Soğutmanın genel tanımı; bir madde ya da bir ortamın sıcaklığını, o maddeyi ya da ortamı çevrelemiş olan ortam sıcaklığının altına indirgemek ya da oradaki ortamın bir maddenin muhafazası için ısısının alınmasıdır. Kısacası soğutma; maddenin ya da ortamın ısısının düşürülerek açığa çıkan ısının da başka bir ortama iletilmesi şartıyla ısının kontrollü şekilde düşürülmesi işlemidir. Birçok sektörde soğutma işlemi kullanılmaktadır. Depolarda, inşaat sektöründe şantiyelerde, gıda sektöründe ve daha birçok yerde soğutma işlemine ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 Beton Soğutma İşlemi İçin Uygulanan Yöntem

 

            İnşaat sektöründe de soğutma işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü beton dökümünden sonra çimentonun içerisindeki tüm taneciklerin hidrate olabilmesi ve dayanım kazanması için gereken suyu kullanması gerekmektedir. Çimentonun içerisindeki bu mekanizmanın oluşması da hidratasyon ısısının oluşmasını sağlamakta ve betonun sıcaklığını yükseltmektedir. Isının kontrol edilebilmesi için beton soğutma işlemi yapılmaktadır. Bu işlem için beton soğutma sistemleri vardır. Beton soğutma sistemi +1 ile +2 oC soğuk suyla birlikte yaprak buzlar ile yapılmaktadır. Yaprak buzlar da yaprak buz makinesi tarafından üretilmektedir.

 

 Yaprak Buz Makinesi Nedir?

 

            Buz makineleri birçok çeşitten oluşmaktadır. En çok bilineni ise yaprak buz makinesidir. yaprak buz makinesi hem tatlı hem de tuzlu su ile buz üretebilmektedir. Bu makine hem hava hem de su soğutmalı olarak da çalışabilmektedir. Yaprak buz makinesi balıkçılık sektöründe, süpermarketlerde, balık üretme çiftliklerinde, unlu mamul ve ekmek fırınlarında, tavuk ve hindi kesimi yapılan kesimhanelerde yıkama ve şoklama işlemlerinde kullanılır.

 

 Soğuk Depo Nedir?

 

            Gıda ürünlerinin normal şartlar altındaki saklanma sürelerinin üzerinde saklanabilmesi için sıcaklık ve nem oranlarının mümkün buca eve gelen escortğunca kontrol edilebildiği; ısı transferine karşı yalıtkan olan alanlara soğuk depo denmektedir. soğuk depolar içinde serin muhafaza, soğuk muhafaza, donmuş muhafaza ve şoklama işlemleri uygulanabilmektedir. Ancak şoklama işlemi muhafaza olmamaktadır. Bu muhafaza alanlarında farklı ürünler de farklı ısılarda tutularak tüketim veya kullanım tarihlerine kadar belirli süreler içerisinde muhafaza edilmektedir. Soğuk depolarda ürün saklama süresi sınırlı olmakta ve üründen ürüne göre de farklılık göstermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diagne'den eleştirilere cevap! 'İyi değilim çünkü...'
Diagne'den eleştirilere cevap! 'İyi değilim çünkü...'
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi
Yaşlı Kadının Cesedinin Yerini Torunu Gösterdi